środa, 16 kwietnia 2014

Chiny a rynek złota - nowy raport WGC


Chiny są istotnym graczem ze względu na swoją populację, uwarunkowany historycznie sentyment do złota,  a także ze względu na duże oszczędności ludności i rezerwy walutowe państwa. Jeszcze do 2004 roku posiadanie złotego bulionu było w Chinach zakazane. W ciągu ostatnich dziesięciu lat prywatne inwestycje w złoto wzrosły z 12 ton w 2004 roku do 397ton w 2013. W 2013 roku chiny odpowiadały za 26% światowego popytu na złoto w sektorze prywatnym.

Opublikowany raport dotyczy właśnie roku 2013. Zauważalny jest wzrost popytu na złoto w momentach spadku jego cen, a także fakt, że wzrost zakupów złota w Chinach odbywa się przy zachęcie władz. Za 60% popytu w sektorze prywatnym odpowiada przemysł jubilerski, który ma solidne podstawy do wzrostu powiązane ze wzrostem gospodarczym i bogaceniem się społeczeństwa. 

Jeżeli chodzi o popyt inwestycyjny to zauważalne jest szczególne przedkładanie posiadania fizycznego bulionu ponad papierowe derywaty. Niemniej jednak zauważalny jest rozwój Shanghai Gold Exchange i rynku notowanych na niej kontraktów.

Zauważalny jest niewielki udział inwestycji w złoto w ogólnych oszczędnościach gospodarstw domowych, co daje potencjał do dalszego wzrostu.

Dodatkowo przypuszcza się, że także oficjalne rezerwy złota wzrosły ponad deklarowany poziom z 2009 roku.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->