środa, 1 lipca 2009

BRIC wycofuje się rozliczeń dolarowych

Wspominałem o tym wielokrotnie szczególnie mówiąc o słabnącej roli dolara i działaniach grupy krajów skupionych wokół Chin i Brazylii. Powtórzę jeszcze raz. Rozpoczął się definitywny demontaż ładu światowych finansów jakie znamy. Rozpoczęło się wycofywanie z rozliczania transakcji międzynarodowych w dolarze. Zaczyna się preludium do ery słabego dolara.

Prezesi banków centralnych Chin i Brazylii uzgodnili ramy przyszłej wymiany handlowej pomiędzy ich państwami. Oświadczyli, że rozliczenia handlowe pomiędzy ich państwami powinny odbywać się w chińskich juanach lub brazylijskich realach i rozpoczną się teraz prace nad szczegółowym planem odejścia od dolara w handlu brazylijsko-chińskim. O czym wspominałem kiedyś - od grudnia ubiegłego roku, Ludowy Bank Chin podpisał umowy swapowe z bankami centralnymi Malezji, Argentyny i Hong Kongu. Dzięki nim mogą one pożyczać juany swoim importerom, bo to by płacili nimi chińskim dostawcom towarów i usług.

Z oczywistych powodów odejście od dolara nie nastąpi z dnia na dzień. Dlatego też napisałem, że jesteśmy w przededniu preludium. Natomiast faktem jest że waluta gospodarki, w której zadłużenie wszystkich obywateli kilkukrotnie przekracza PKB nie jest w stanie utrzymać się mocno.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->