czwartek, 16 lipca 2009

Sovereign Wealth Funds

Ostatnio - szczególnie w dobie kryzysu gospodarczego - dziwić mogą informacje że fundusze inwestycyjne z Emiratów Arabskich, czy Chin kupują polskie stocznie, inwestują w przemysł motoryzacyjne czy kupują za grosze upadłe przedsiębiorstwa. Kim są te instytucje dysponujące tak bajecznymi kapitałami?

To państowe fundusze majątkowe (sovereign wealth funds) zwane też państwowymi funduszami inwestycyjnymi lub funduszami narodowymi zakładane w celu prowadzenia przez państwo inwestycji w zagraniczne aktywa finansowe. Fundusze te utworzone są zwykle z rezerw walutowych takich krajów jak eksporterzy ropy czy Chiny. Pozostają pod kontrolą rządów tych państw i nie satysfakcjonuje ich już pożyczanie gotówki rządom, czyli kupno ich obligacji: chcą przejmować aktywa, które dadzą im lepszą stopę zwrotu.

Przykładowo utworzony w 1960 roku do inwestowania dochodów z ropy Kuwait Investment Authority zgromadził ponad 100 mld dol., a niedawno przejął 3,1% akcji grupy lotniczej EADS. Za największy z państwowych funduszy uważa się Abu Dhabi Investment Authority, według szacunków banku ING zarządza aż 500 mld dol. Niedawno Rosja utworzyła Fundusz Stabilizacji, do którego od 2004 roku przekazuje się część wpływów ze sprzedaży ropy: dziś ten fundusz jest wart ponad 100 mld dol. Niedawno Chiny poinformowały o zamiarze utworzenia funduszu, wyposażonego w 200 mld dol.

Obecnie istnieje kilkadziesiąt państwowych funduszy majątkowych na całym świecie. Do największych należą:

 • Abu Dhabi Investment Authority (Zjednoczone Emiraty Arabskie - Abu Zabi)
 • Investment Corporation of Dubai (Zjednoczone Emiraty Arabski - Dubaj)
 • Saudi Arabian Monetary Agency Foreign Holdings (Arabia Saudyjska)
 • Kuwait Investment Authority (Kuwejt)
 • Qatar Investment Authority (Katar)
 • Libyan Investment Authority (Libia)
 • China Investment Corporation (Chiny)
 • Government of Singapore Investment Corporation (Singapur)
 • Temasek Holdings (Singapur)
 • Korea Investment Corporation (Korea Południowa)
 • Government Pension Fund - Global (Norwegia)
Ich pojawienie się w USA i w Europie jako inwestorów dysponujących ogromnymi kwotami na przejęcia firm wywołało zaniepokojenie wśród polityków i w sferach biznesu. Kraje o szybko rosnących - jak w Chinach - rezerwach walutowych, idą w ślady państw, gdzie oszczędności pochodzą z wydobywania ropy czy innych surowców, tworząc państwowe fundusze, które mają inwestować w gospodarkę krajów rozwiniętych. Obawy zaś budzi fakt, że fundusze te pozostają często pod ścisłą polityczną kontrola rządów tych państw.

Więcej można przeczytac miedzy innymi tutaj.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->