niedziela, 19 lipca 2009

Przegląd ubiegłego tygodnia 12-18 lipca

Najważniejsze informacje z ubiegłego tygodnia:
  • Produkcja przemysłowa w czerwcu spadła o 4,3% r/r wobec prognozy spadku o 6,2% r/r,
  • Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł w czerwcu 3,5% r/r.
Indeks BDI na koniec tygodnia wynosił 3542 i wzrósł o 18,65%

Waluty:
Początek tygodnia przyniósł zauważalne umocnienie złotego. Szczególnie zauważalny ruch można było zaobserwować we wtorek. Natomiast w czwartek i piątek mieliśmy do czynienia z niewielkim odreagowaniem. Frank kosztował na koniec tygodnia 2,8463zł, dolar 3,0609zł, a euro 4,3257zł.

Złoto:
Złoto w ubiegłym tygodniu umacniało się względem dolara i odrabiało straty sprzed dwóch tygodni. jego umocnienie się względem ważniejszych walut zniwelowało umocnienie się samego złotego, zatem względem złotówki nie mieliśmy do czynienia z większą zmianą. Na koniec tygodnia cena złota wynosiła 2872zł/oz wobec 2857zł/oz w poprzednim tygodniu. W dolarach cena złota wynosiła 938,28$/oz.

Obligacje:
Rentowność obligacji konsekwentnie maleje. Dochodowość obligacji 2-letnich jest już praktycznie o krok od spadku do 5%, podczas gdy jeszcze w maju przekraczała 5,80%. Najwyraźniej inwestorzy obstawiają dalszy spadek stóp procentowych (sprzyjają temu wciąż niskie odczyty inflacji).

Akcje:
poniedziałek i wtorek przyniosły zdecydowane odpicie indeksów, które zdecydowanie zmieniło postrzeganie sytuacji na rynku. Odbicie Wig20 od średniej dwustusesyjnej i od linii trendu spakowego przebitej w czerwcu sugeruje, że możemy miec do czynienia z końcem ostatnich spadków. Reszta tygodnia upłynęła pod znakiem niewielkiej konsolidacji. Na koniec tygodnia WIG20 wzrósł 7,5%, WIG wzrósł 7,5%, mWIG wzrósł o 4,49%, a sWIG wzrósł o 4,5%.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->