niedziela, 10 maja 2009

Przegląd mijającego tygodnia 3-9 maja

Najważniejsze informacje z ubiegłego tygodnia:
  • 10 z 19 największych banków w USA musi szukać dodatkowego kapitału - wynika z testu przeprowadzonego przez nadzór finansowy.
  • Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe o 25pb do poziomu 1 proc.
Indeks BDI na koniec tygodnia wynosił 2214 i wzrósł o 22,6%.

Waluty:
Złotówka kontynuowała swój trend z poprzedniego tygodnia i umacniała się względem euro i dolara. Ten drugi tracił znacznie mocniej osłabiając się także względem złota. Nasza waluta umacniała się na tle dyskusji, czy wręcz sporu rządu z Komisją Europejską, co do tego czy w Polsce będzie recesja, czy też uda się jej uniknąć. Rynek zdawał się zatem nie zwracać na te dyskusję uwagi. Frank kosztował na koniec tygodnia 2,8792zł, dolar 3,2028zł, a euro 4,3422zł.

Złoto:
Złoto przez cały tydzień umacniało się względem dolara. Do połowy dnia w czwartek umacniało się także wobec euro po czym w piątek dokonało zauważalnej korekty. Cena złota względem złotówki pozostawała względnie stabilna ze względu na różnice kursowe i umacnianie się naszej waluty. Na koniec tygodnia cena złota wynosiła 2919zł/oz wobec 2977zł/oz w poprzednim tygodniu. W dolarach cena złota wynosiła 914,65$/oz.

Obligacje:
Wciąż w sferze domysłów pozostaje deficyt budżetowy Polski i sposób jego sfinansowania wobec wyraźnie gorszych nastrojów na światowym rynku obligacji. Nadchodząca nowelizacja budżetu i przyszłe dane o deficycie i PKB pokażą kierunek dla rynku obligacji skarbowych. Za możliwością korekty na obligacjach w krótkim terminie stoi także ewentualność korekty na rynkach światowych. Gdyby doszło do korekty na globalnym rynku to wzrastająca awersja do ryzyka osłabiłaby złotówkę i nasze obligacje.

Akcje:
W poniedziałek nastąpiły silne wzrosty cen akcji. Ale zarazem tego samego dnia główne indeksy dotarły do silnych poziomów oporu. Przez kolejne dni tygodnia WIG bez powodzenia próbował przebić poziom 30 tys. punktów, a WIG20 1900 pkt. WIG20 nie złamał tego poziomu także w czasie poprzedniej korekty wzrostowej. Na koniec tygodnia WIG20 zyskał 2,7%, WIG 2,3%, mWIG zyskał 1,1%, a sWIG także zyskał 2,4%. Obroty wyniosły ponad 8 mld zł w całym tygodniu. Indeksy małych i średnich spółek mają za sobą dziesiąty tydzień zwyżki z rzędu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->