poniedziałek, 11 maja 2009

Wskaźniki sentymentu - maj

ZŁOTO - Sentyment pozytywny. Tempo spadków cen złota wyhamowało, a informacje o zwiększeniu przez Chiny swoich rezerw złota stanowią według mnie czynnik oporu przed spadkiem. W długim terminie pozytywnym czynnikiem dla złota są nadal dążenia do osłabiania walut. W przypadku ceny złota w złotówkach w krótkim terminie w przypadku osłabienia złotówki możemy być świadkiem skoku cen złota wynikającego z różnic kursowych. Aktualnie złoto nadal znajduje się (w PLN) na poziomie z końca stycznia tego roku. W średnim terminie względem dolara i euro nie wykluczyłbym jeszcze ruchów w dół do ostatnich oporów, jednak długoterminowo obecna sytuacja wydaje się być sprzyjająca do akumulacji.

WALUTY - Sentyment neutralny. Obawy odnośnie deficytu mogą sprzyjać w średnim terminie osłabieniu się złotówki, jednocześnie daje się zauważyć uspokojenie sytuacji na rynku walutowym co skłania do zmiany sentymentu na neutralny zgodnie z zapowiedzią sprzed miesiąca. Nadal nie widać na horyzoncie zdecydowanych możliwości zarobienia na deprecjacji złotego.

AKCJE - Sentyment pozytywny. Na wykresach WIG i WIG20 oraz wskaźnika MACD można zaobserwować pojawienie się negatywnych dywergencji, które sugerują iż właśnie wchodzimy w fazę korekty ostatniego ruchu wzrostowego. Pomimo tego nadal utrzymuję swoje nastawienie do giełdy w kontekście pozytywnym. Uważam, że nadchodzący ruch może być okazją do zakupów akcji. Od strony fundamentalnej polska gospodarka jest stosunkowo mocna szczególnie w porównaniu z innymi rynkami w Europie, stąd w średnioterminowym horyzoncie wydaje mi się, że giełda może dyskontować tę siłę. Nadal jednak podtrzymuję stwierdzenie, że należy pozostawać ostrożnym ze względu na nadal aktualny długoterminowy trend spadkowy. Po sile nadchodzacej korekty będzie można wyrokować dalszy rozwój sytuacji i podtrzymanie sentymentu pozytywnego lub powrót do neutralnego.

LOKATY - Sentyment neutralny. Coraz mniej na rynku lokat o korzystnym oprocentowaniu., aczkolwiek spadek w stosunku do ubiegłego miesiąca jest praktycznie żaden. Średnio najlepsze na rynku oferty nadal oscylują w okolicach 6% rocznie. Stąd nie zmieniam jeszcze sentymentu na negatywny, aczkolwiek jeżeli w przyszłym miesiącu nastąpią obniżki oprocentowania to taka zmiana nastąpi.

NIERUCHOMOŚCI - Sentyment neutralny. Ostatnie informacje rynkowe o wzrostach cen nieruchomości nie sa dla mnie na razie żadnym istotnym wyznacznikiem. Nadal uważam, że na rynku nieruchomości nadal nie zaszły wystarczająco spektakularne zmiany i nie pojawiły się żadne nowe istotne prognozy, które sugerowałyby zmianę nastawienia. Ceny nieruchomości spadają, ale nadal jeszcze nie sięgnęły wystarczająco atrakcyjnych poziomów aby można było przyjąć pozytywny sentyment dla tego rynku. Według mnie nalezy przyjąc postawę wyczekujacą, uważam, że na rynku nieruchomości nie zaszło jeszcze wszystko co miało sie wydarzyć w zwiazku z kryzysem.

OBLIGACJE - Sentyment neutralny. Cykl obniżek stóp procentowych wyczerpuje się i w coraz mniejszym stopniu przekładają się one na wzrost cen obligacji stało kuponowych. Jednocześnie stosunkowo atrakcyjnie oprocentowane pozostają dziesięcioletnie detaliczne obligacje skarbowe. Pojawiając się pogłoski, że będzie ono jeszcze bardziej atrakcyjne. Stąd podtrzymanie neutralnego nastawienia do obligacji.

Treści przedstawione we wpisach na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego wpisu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->