czwartek, 7 maja 2009

Błędy w prognozach MFW

Ostatnia informacja o błędach popełnionych w prognozie MFW dla światowej gospodarki niemal zwaliła mnie z nóg. Otóż, Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyznał, że mocno przesadził z danymi o zadłużeniu krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Przyznam, że wiarygodność prognoz i analiz publikowanych przez rożne instytucje bezpośrednio zaangażowane w rynek była już wielokrotnie podważana, ale w tym przypadku mamy do czynienia z instytucją, której wpływ na rynek jest przeogromny. Okazuje się, że prognozy te są zapewne tylko pobieżnie weryfikowane, co skutkuje przeciśnięciem się przez sito tego rodzaju trywialnych błędów.

Może jest to kolejny argument, że przygotowywanie opracowań dla tak szerokich agregatów jak cały region czy cały świat jest wątpliwe nie tylko z metodycznego punktu widzenia, ale obarczone błędami czysto technicznymi. Ciekawe kiedy dowiemy się, że błędy były także w prognozach PKB np. dla Polski?

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->