niedziela, 17 maja 2009

Przelgąd ubiegłego tygodnia - 10-16 maja

Najważniejsze informacje z ubiegłego tygodnia:
  • Produkcja przemysłowa w strefie euro była w marcu o 20,2% niższa niż przed rokiem.
  • PKB 16 krajów strefy euro skurczył się w I kw. 2009 r. o 4,6%r/r i 2,5% w ujęciu kwartalnym.
  • Podaż pieniądza M3 zmniejszyła się w Polsce w kwietniu o 0,6% względem marca, a jej wzrost rok do roku wyniósł 14,4% i był niższy od prognozy (16%).
Indeks BDI na koniec tygodnia wynosił 2544 i wzrósł o 14,9%.

Waluty:
Złotówka słabła przez cały tydzień, wydaje się, że do świadomości inwestorów zaczęło docierać, że polska gospodarka nie wypadnie tak dobrze jak chciałby tego rząd. Na to nałożyły się rozważania na temat tego o ile trzeba będzie zwiększyć deficyt. Opublikowane wyniki banków ujawniły słabość naszej gospodarki jeśli chodzi o dostęp do kredytów, co znalazło swoje potwierdzenie w nizszej niż prognozowana podaży pieniądza M3. Frank kosztował na koniec tygodnia 2,9546zł, dolar 3,3026zł, a euro 4,4672zł.

Złoto:
Złoto, podobnie jak w ubiegłym tygodniu, przez cały tydzień umacniało się względem dolara. Na rynku nie widać było żadnych specjalnych zawirowań czy wydarzeń związanych ze złotem. Na koniec tygodnia cena złota wynosiła 3072zł/oz wobec 2919zł/oz w poprzednim tygodniu. W dolarach cena złota wynosiła 928,30$/oz.

Obligacje:
Rentowność obligacji 5-letnich ponownie wzrosła do 6%. Impulsem były dane dotyczące inflacji, która nieoczekiwanie skoczyła w Polsce do 4% w kwietniu. Wzrost inflacji odbiera RPP możliwości obniżek stóp procentowych przynajmniej przez jakiś czas. Majowe cięcie wydaje się w tej sytuacji wykluczone.

Akcje:
Tydzień zakończyliśmy niżej o około 1%-1,7% w zależności od indeksu, ale amplituda wahań wyniosła 5,5%. Rynek nie może się zdecydować, a inwestorzy cierpliwie czekają na rozstrzygnięcie - zamiast silnego ruchu mamy dreptanie w miejscu przy coraz niższych obrotach. Był to tydzień publikacji raportów kwartalnych, które zamiast wyjaśniać sytuację niejednokrotnie zaskakiwały rynek – nie brakowało i rozczarowań i niespodzianek. Coraz rynku stał się mniej wyrazisty i coraz mniej inwestorów jest skłonnych ryzykować. Na koniec tygodnia WIG20 stracił 2%, WIG 0,9%, mWIG zyskał 1,5%, a sWIG także zyskał 2,1%. Obroty wyniosły około 6,5 mld zł w całym tygodniu. Indeksy małych i średnich spółek mają za sobą jedenasty tydzień(!) zwyżki z rzędu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->