niedziela, 24 maja 2009

Przegląd mijajacego tygodnia 17-23 maja

Najważniejsze informacje z ubiegłego tygodnia:
  • Produkcja przemysłowa w Polsce spadła w kwietniu o 12,4% r/r.
  • PKB Wielkiej Brytanii skurczył się w I kw. 2009 r. o 4,1% r/r.
Indeks BDI na koniec tygodnia wynosił 2786 i wzrósł o 9,5%.

Waluty:
Od wtorku notowania złotówki ustabilizowały się, a rynek zignorował słabe dane o produkcji. Jednocześnie zaczął słabnąc dolar i przez prawie cały tydzień tracił względem euro i złota. Frank kosztował na koniec tygodnia 2,9003zł, dolar 3,14,16zł, a euro 4,4080zł.

Złoto:
Złoto, podobnie jak w dwóch ostatnich tygodniach, przez cały tydzień umacniało się względem dolara. Tygodniowe umocnienie złota względem dolara wyniosło około 3%. Względem złotówki ceny złota pozostały pod presją poniedziałkowego osłabienia się naszej waluty. Na koniec tygodnia cena złota wynosiła 3008zł/oz wobec 3072zł/oz w poprzednim tygodniu. W dolarach cena złota wynosiła 957,95$/oz.

Obligacje:
Rentowność obligacji 5-letnich spadła z ok. 6% do ok. 5,8%. Obligacje uwięzione są od kilku
tygodni w trendzie bocznym, a ruch na rynku jest niewielki. Inwestorzy czekają na nowe impulsy w szczególności związane z kształtem założeń budżetowych na rok 2010 i nowelizację tegorocznego budżetu.

Akcje:
Poniedziałek i wtorek przyniosły próbę wybicia do góry, ale pozostała część tygodnia opłynęła pod znakiem spadków. W efekcie wylądowaliśmy mniej więcej w tym samym punkcie co w poniedziałek. Znajdujemy się w dość płaskiej konsolidacji i trudno orzec o kierunku decydującego wybicia. Na koniec tygodnia WIG20 zyskał 0,25%, WIG stracił 0,1%, mWIG zyskał 0,15% zyskując dwunasty tydzień z rzędu, a sWIG spadł 0,6%. Obroty wyniosły około 5,7 mld zł w całym tygodniu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->