środa, 20 maja 2009

Detaliczne obligacje dziesięcioletnie EDO i przedterminowy wykup.

Zastanawiając się nad zakupem obligacji, miedzy innymi pod wpływem sugestii przeczytanej tutaj, zacząłem analizować uważnie list emisyjny emerytalnych dziesięcioletnich oszczędnościowych obligacji skarbowych oferowanych w sieci sprzedaży detalicznej.

W czym sęk? Chodzi o przedterminowy wykup. W liście emisyjnym jest taki zapis, że przy wypłacie świadczeń z tytułu przedterminowego wykupu, wysokość odsetek należnych od każdej obligacji pomniejszana jest o kwotę 1,00 zł (jeden złoty). Cóż to jest jeden złoty zapytacie? Otóż ponieważ wartość emisyjna każdej obligacji wynosi 100zł to jeden złoty to 1%! Zatem przedstawiając obligacje do wcześniejszego wykupu po roku otrzymamy nie 7% odsetek ale 6% (od których odprowadzimy jeszcze podatek).

Poddaje powyższą kwestię pod rozwagę wszystkim, którym marzy się lokata w obligacjach z opcją szybkiej ucieczki w inne aktywa w przypadku zmiany sytuacji na rynku. Niestety nie ma nic za darmo, jeden złoty od każdej obligacji to 1% jej wartości nominalnej czy tego chcemy czy nie.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->