środa, 4 marca 2009

Lokaty w Polbanku - zysk a ryzyko

Z premedytacją w ostatnim porównaniu lokat bankowych nie uwzględniłem lokat oferowanych przez Polbank. Zwracałem już uwagę, że jest to subiektywny przegląd, zatem teraz uzasadniam dlaczego bank ten wypadł poza krąg mojego zainteresowania.

Otóż bank ten inaczej niż pozostałe, których ofertę przeglądałem, działa na polskim rynku nie jako spółka na prawie polskim, ale jako filia EFG Eurobank Ergasias S.A. zarejestrowanego w Grecji i jako taki podlegającemu prawu Greckiemu.

Oczywiście polski nadzór monitoruje działania tego banku w Polsce, ale jurysdykcją dla samej spółki jest jurysdykcja grecka i odpowiednik polskiego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego ochronny fundusz gwarancyjny Hellenic Deposit Guarantee Fund (HDGF). HDGF gwarantuje wypłatę zgromadzonych w banku pieniędzy w 100% do wysokości 100 000 EUR, dla każdego klienta Polbank EFG. Jednak mieć należy na względzie ryzyko prawne (HDGF działa na prawie greckim i mimo regulacji UE nie mamy pewności czy wszystkie procedury będą jasne dla klientów w Polsce), organizacyjne (nikt nigdy nie przerabiał dochodzenia swoich roszczeń z zagranicznego funduszu gwarancyjnego), etc. Szczegółowe informacje na ten temat Polbank udostępnia na swojej stronie, warto się z nimi zapoznać, krytycznie ocenić i mieć świadomość ewentualnych konsekwencji.

Tyle o ryzyku, a teraz o zyskach.
Warte zanotowania wydają się następujące lokaty:
  • 4 miesięczna "El Dorado" na 7% rocznie (oferta ważna do 31.03.2009)
  • 3 miesięczna 0d 6,25% rocznie
  • 6 miesięczna od 6,25% rocznie
  • 12 miesięczna od 6% rocznie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->