niedziela, 8 marca 2009

Przegląd mijającego tygodnia

Najważniejsze informacje z ubiegłego tygodnia:
  • dynamika PKB w Polsce w IV kwartale 2008 wyniosła 2,9% i była o 0,1% wyższa od prognoz,
  • wnioski o zasiłki dla bezrobotnych w USA wyniosły 639tyś. wobec 650tyś. prognozowanych,
  • ECB obniżył stopy procentowe o 0,5% do poziomu 1,5%, a Bank Anglii obniżył stopy do poziomu 0,5%,
  • Bank Anglii uzyskał zgodę skarbu na kreacje pieniądza w wysokości 75 miliardów funtów z przeznaczeniem na skup aktywów na rynku i zasilenie rynku gotówką,
  • Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) nieznacznie wzrósł w stosunku do swych wartości sprzed miesiąca; jest to już drugi miesiąc, kiedy jego wartości nie pogarszają się poinformował Instytut BIEC.

Waluty:
Zmienność na rynku walutowym w ubiegłym tygodniu była niewielka. Kurs złotówki względem dolara i franka poruszał się w przedziale -1,5% +2,2% względem otwarcia w poniedziałek rano. Jednocześnie spadały ciągu notowania forinta czy hrywny, co może stanowić sygnał, że inwestorzy zagraniczni zaczynają dostrzegać różnice między Polską i krajami regionu. W piątek rano dało się zaobserwować niewielkie skokowe osłabienie dolara względem franka i złota. Dolarowi prawdopodobnie zaszkodziły słabe dane z amerykańskiego rynku pracy i obawa, że FED podobnie jak Bank of England będzie "dodrukowywał" pieniądze. Na koniec tygodnia frank podrożał o 1,9% do 3,202 PLN, euro o 0,7% do 4,69 PLN, a dolar o 1 % do 3,696 PLN.


Złoto:
Do czwartku złoto słabło względem wszystkich walut o około 5%. W czwartek i piątek odrobiło z tego około 3,5% aby zakończyć tydzień na poziomie -1,5% względem poniedziałkowego otwarcia.

Obligacje:
W środę przeprowadzono jedyną z zapowiedzianych na marzec aukcji obligacji i choć resort finansów ogranicza podaż, to i tak nie udało się sprzedać pełnej oferty obligacji. Rentowność obligacji zmieniła się minimalnie i trudno wyrokować o kierunku dalszych zmian na przyszłość.

Akcje:
Ubiegły tydzień może należeć do udanych - po ośmiu tygodniach bezustannych spadków tym razem giełda zakończyła tydzień na plusie. Jednocześnie była względnie mocna na tle innych rynków europejskich i światowych, które w tym samym czasie zanotowały około 5% strat. Najwięcej zyskiwały (mocno przecenione dotąd) banki i KGHM (wzrost o 27,6%). W skali tygodnia WIG20 zyskał 7,6% a WIG 5,8% przy obrotach 5 mld złotych.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->