niedziela, 1 marca 2009

Przegląd mijającego tygodnia

Najważniejsze informacje z ubiegłego tygodnia:
  • PKB USA w IV kw. 2008 r. był o 6,2% niższy niż przed rokiem, wcześniejszy odczyt mówił o spadku o 3,8%,
  • Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 pb do 4%.
Waluty:
Tydzień minął pod znakiem werbalnych interwencji ze strony prezesa NBP i pod znakiem opinii zachodnich ekonomistów zaczynających dostrzegać relatywnie dobra kondycje Polski na tle pozostałych krajów Europy Środkowej. W środę ze względu na posiedzenie RPP wystąpiła zwiekszona zmienność, ale generalnie tydzień na rynku walutowym upłynął bez wiekszych zmian kursu. W skali tygodnia euro spadło o 1,2% do 4,679 PLN, dolar spadł o 0,2% do 3,704 PLN, a frank o 1,2% do 3,166 PLN.


Złoto:
Złoto słabło względem wszystkich walut o około 4% w skali tygodnia. Ze względu na niską zmienność na rynku walutowym nie obserwowaliśmy większych odchyleń kierunku ruchu na złocie wycenianym w PLN od tego wyrażonego w USD. na koniec tygodnia cena za uncję wynosiła 3440PLN za uncję i 938,96 USD za uncję.

Obligacje:
Tydzień nie przyniósł większych zmian na rynku obligacji. Obniżka stóp procentowych miała niewielki wpływ na rentowności papierów skarbowych. Na koniec tygodnia rentowność obligacji 5-letnich sięgała 5,9%, nieznacznie tylko mniej niż tydzień wcześniej.

Akcje:
Przez cały tydzień mielismy do czynienia z wahaniami kursów w dosyć ograniczonym przedziale bez wyraźnego kierunku ruchi w żadną stronę. W skali tygodnia WIG20 spadł o 0,8%, WIG o 0,6%, mWIG o 0,5%., a sWIG zyskał 0,1%. Obroty na całym rynku akcji podliczono na nieco powyżej 4,8 mld PLN.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->