środa, 17 czerwca 2009

GPW w odwrocie

Jutrzejsza sesja giełdowa będzie decydująca dla średniego terminu i wiele wyjaśni (o ile jeszcze nie zrobiła tego dzisiejsza). Da nam miedzy innymi odpowiedź, czy ostatnie wybicie w górę, z którym mieliśmy do czynienia i o którym pisałem wcześniej, było pułapką.

Spójrzmy na wykres.Co takiego ma miejsce? Otóż dzisiejszy ruch indeksów w dół dotarł do przebitej wcześniej od dołu linii oporu na poziomie około 1923 pkt na WIG20 (dla WIG jest to poziom pomiędzy 30 a 31 tys pkt.).

Wprawdzie indeks nie dotarł jeszcze do przebitej od dołu linii trendu spadkowego, ale jeżeli przebije wspomniany opór to niewątpliwie do niej dojdzie. Oznaczałoby to spadek WIG20 o 100 pkt. Może będzie to dobry moment na zakupy, ale byłbym uważny (ostrożnym trzeba być zawsze, a w tym wypadku dodatkowo uważnym).

Innym sygnałem, który wygenerowała dzisiejsza sesja jest przebicie średniej na wskaźniku MACD (zarówno na WIG jak i WIG20) co daje czytelny sygnał sprzedaży.

Trzecią formacją, która wygląda niepokojąca już nie tylko w krótkim, ale i w średnim terminie jest rysująca się negatywna dywergencja na wskaźniku MACD i WIG20 (podobnie rzecz ma się na WIG). Od kwietnia oscylator ten nie potwierdzał kolejnych szczytów.

Tak więc przebicie jutro poziomu 1923 na WIG20 jest dla mnie sygnałem wyjścia z rynku i przeczekania. Szczęśliwie kilka pozycji udało mi się z zyskiem zamknąć jeszcze wczoraj i dziś, na niektórych niestety dałem się złapać na pułapkę.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->