poniedziałek, 8 czerwca 2009

Wskaźniki sentymentu - czerwiec

ZŁOTO - Sentyment pozytywny. Informacje o wzrastającym popycie inwestycyjnym na złoto i jednocześnie informacje o obawach co do utrzymania wysokiego ratingu dla amerykańskiego zadłużenia przyczyniały się ostatnio do umocnienia złota. W złotówkach złoto znajduje się obecnie na poziomie z początku lutego tego roku. Na ceny złota w naszej walucie silny wpływ będą miały kursy walut. Z kolei w dolarze złoto zbliża się do poziomów oporu wyznaczonych w lutym tego roku i lipcu zeszłego roku. Nie wykluczam, że możemy być świadkami ruchu w dół, który w krótkoterminowej perspektywie może obniżyć wyceny, natomiast długoterminowo złoto wydaje się być nadal atrakcyjne inwestycyjnie.

WALUTY - Sentyment neutralny. Można zauważyć znaczące zmniejszenie się zmienności na rynku walutowym. W krótkim terminie możemy być świadkami deprecjacji złotego (deficyt i zamykanie pozycji opcyjnych), natomiast w długim terminie raczej kurs złotówki będzie zmierzał ku umocnieniu się (pogląd ten jest podzielany przez większość analityków).

AKCJE - Sentyment pozytywny. Pozytywny sentyment z ubiegłego miesiąca znalazł odzwierciedlenie w wybiciu warszawskiej giełdy w górę po trwającej cały maj konsolidacji. Przełamane zostały linie trendu spadkowego i znaczące opory. Płaski wymiar konsolidacji wskazuje, że przed nami ruch do góry i sugerowana w początku maja akumulacja może przynieść zyski. W długim terminie należy uważnie śledzić zachowanie rynku aby we właściwym momencie wyjść przed ruchem powrotnym. Na razie jednak podtrzymuję pozytywny sentyment do akcji.

LOKATY - Sentyment neutralny. Nie następują zmiany stopy procentowej, jednak wyczerpuje się potencjał banków do utrzymywania wysokiego oprocentowania lokat. Średnio najlepsze na rynku oferty nadal oscylują w okolicach 6% rocznie, aczkolwiek jest ich już coraz mniej. Stąd na razie nadal sentyment neutralny i czekamy na kolejne ruchy po czerwcowej decyzji RPP.

NIERUCHOMOŚCI - Sentyment neutralny. Ostatnie informacje które docierają z różnych źródeł sugerują kontynuację spadków cen nieruchomości. W niektórych segmentach rynku spadek został nieco powstrzymany przez program "Rodzina na swoim", jednak zauważalny jest na rynku wzrost liczby ofert mieszkań do sprzedaży. także liczba ofert mieszkań do wynajmu jest duża i trudno jest znaleźć chętnych. Stąd podtrzymuję tezę, że do końca roku będziemy jeszcze doświadczali spadku cen i stagnacji na rynku. Dopiero ponowne uruchomienie kredytowania może wprowadzić ożywienie, ale to chyba dopiero w 2010 roku. Na razie proponuję czekać na rozwój wydarzeń.

OBLIGACJE - Sentyment neutralny. Cykl obniżek stóp procentowych wyczerpuje się. Fundusze obligacji nie notują już tak spektakularnych wzrostów jak na przełomie 2009 i 2010 roku. Obligacje detaliczne pozostają jeszcze na stałym poziomie i stają się coraz istotniejszą alternatywą dla lokat bankowych. Stąd sentyment neutralny.

Treści przedstawione we wpisach na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego wpisu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->