niedziela, 28 czerwca 2009

Przegląd tygodniowy 21-27 czerwca

Najważniejsze informacje z ubiegłego tygodnia:
  • RPP obniżyła główną stopę procentową do poziomu 3,50%.
  • Bezrobocie w Polsce spadło w maju z 11% do 10,8%.
  • PKB Stanów Zjednoczonych w I kw. spadł o 5,5% r/r.
Indeks BDI na koniec tygodnia wynosił 3703 i spadł o 8,2%

Waluty:
Złoty tracił nieznacznie na początku tygodnia, ale od środy zaczął odzyskiwać siły. Na notowaniach franka zaważyła plotka, jakoby Narodowy Bank Szwajcarii interweniował w celu osłabienia franka (plotka nie została potwierdzona, ale nie była też dementowana). Frank kosztował na koniec tygodnia 2,9528zł, dolar 3,1929zł, a euro 4,5002zł.

Złoto:
Początkiem tygodnia złoto słabło względem głównych walut. Później do czwartku zaczęło odzyskiwać straty. Względem dolara umacniało się także w piątek. Na koniec tygodnia cena złota wynosiła 3003zł/oz wobec 3008zł/oz w poprzednim tygodniu. W dolarach cena złota wynosiła 940,05$/oz.

Obligacje:
Decyzja o obniżce stóp procentowych przez RPP nie sprawiła żadnego wrażenia na inwestorach. Wisi nad nami obawa wzrostu zadłużenia Skarbu Państwa, który zamierza zwiększyć tegoroczny deficyt i stoi przed wyzwaniem związanym z finansowaniem przyszłorocznego budżetu. Trzymiesięczny WIBOR, spadł o 18 pkt bazowych i wyniósł 4,47%.

Akcje:
Ceny akcji spadły w tym tygodniu. Największą akcje zanotowały w poniedziałek, kiedy WIG stracił 5% Było to najprawdopodobniej następstwem spadku WIG20 poniżej ważnego technicznego poziomu 1900 pkt. Do końca tygodnia ceny akcji nieśmiało odrabiały straty. Na koniec tygodnia WIG20 spadł 5,4%, WIG stracił 4,1%, mWIG spadł 1,9%, a sWIG 0,5%. Obroty wyniosły poniżej 5 mld zł w całym tygodniu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->