niedziela, 21 czerwca 2009

Przegląd mijającego tygodnia 14-20 czerwca

Najważniejsze informacje z ubiegłego tygodnia:
  • Produkcja przemysłowa w Polsce spadła w maju o 5,2% r/r (mniej niż szacowali ekonomiści), przed miesiącem spadek wyniósł 12,2%.
  • W kwietniu rachunek obrotów bieżących Polski wykazał nadwyżkę 171 mld PLN (ekonomiści oczekiwali 69 mld PLN).
Indeks BDI na koniec tygodnia wynosił 4070 i wzrósł o 13,59%

Waluty:
Na rynku walutowym nie było większych zmian, mimo,że na rynek napływało wiele różnych informacji. Początek tygodnia przyniósł umocnienie dolara, które wywołało zresztą korektę na większości rynków finansowych i błyskawicznie ożywiło teorię na temat nadejścia poważniejszej fali spadków na giełdach i rynkach surowcowych. Frank kosztował na koniec tygodnia 2,9880zł, dolar 3,2240zł, a euro 4,5034zł.

Złoto:
Ceny złota w minionym tygodniu nie ulegały większym zmianom. cena wyrażona w złotówkach nieznacznie się wahała ze względu na kursy walut, ale ostatecznie na koniec tygodnia nie odbiegała od tej z początku. Na koniec tygodnia cena złota wynosiła 3008zł/oz wobec 2988zł/oz w poprzednim tygodniu. W dolarach cena złota wynosiła 934,10$/oz.

Obligacje:
Krajowy rynek obligacji wciąż pozostaje płaski. Z jednej strony publikowane dane makro pozwalają myśleć o obniżce stóp procentowych i spadku rentowności obligacji, z drugiej jednak nie pozwalają na to rynki zagraniczne. rentowność 5-latek sięgała 5,9% (wzrost o 4 pkt). WIBOR3M, który jest podstawą naliczania oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych wzrosła o 2 pkt bazowe i wyniosła 4,65%.

Akcje:
Pierwsza część tygodnia na GPW przebiegała pod znakiem spadków. Czwartek przyniósł uspokojenie nastrojów, co było o tyle istotne, że WIG20 dotarł do ważnego wsparcia na poziomie 1900 pkt. W piątek oglądaliśmy już spore wzrosty - jednak duża ich część przypadła na ostatnią godzinę notowań, w której ustalany był kurs rozliczeniowy dla czerwcowej serii kontraktów na indeksy i ceny akcji. Stąd też ten końcowy akcent tygodnia nie jest do
końca wiarygodnym. Na koniec tygodnia WIG20 spadł 3,7%, WIG stracił 2,5%, mWIG spadł 2,6%, a sWIG 1,7%. Obroty wyniosły około 7 mld zł w całym tygodniu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->