czwartek, 6 maja 2010

Złoto wyceniane w złotówkach

Tak się składa, że nasza waluta jest ze złotem nierozerwalnie związana... nazwą. To chyba wszystko co łączy ja ze złotem, ale nie o tym chciałem. Chciałem zwrócić uwagę, że złoto wyceniane w PLN stuknęło właśnie "all time high" i przebiło rekord ostatnich 20 lat, który padł w początku 2009 roku.

Wykres poniżej ładnie to pokazuje:

Na ten rekord złożyły sie dwa czynniki. Pierwszym jest umacnianie się złota na fali długookresowej niepewności związanej z kondycją gospodarki światowej i USA, oraz krótkookresowej paniki związanej z zadymą wokół Grecji, Portugalii, Hiszpanii i strefy euro w ogólności.
Drugim czynnikiem, jest wynikły z zamieszania wokół Grecji sztorm walutowy, który (prawdopodobnie chwilowo?) wyrzucił złotówkę za burtę i pociągnął nas na dno.

Nie spodziewałbym się utrzymania tego rekordu i raczej za jakiś czas zaliczymy cofkę. Natomiast ze względu na długookresowe podstawy wzrostu cen złota względem wszystkich walut papierowych, w długim terminie złoto raczej będzie rosło.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->