Auvesta - moja opinia
Zapisz się na newsletter aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Zapisując się otrzymasz dwa darmowe e-booki o inwestowaniu w złoto i inwestycjach alternatywnych (wyłącznie dla subskrybentów)!

Najnowszy wpis na blogu:

piątek, 10 czerwca 2011

Auvesta - moja opinia

Zwrócił się do mnie jeden z czytelników z pytaniem o moją opinię na temat firmy Auvesta. Opinii nie miałem żadnej bo o firmie usłyszałem wtedy po też pierwszy w życiu, ale postanowiłem przyglądnąć się uważniej co to za organizacja i napisać co-nieco na temat moich wrażeń na blogu.

Trafiając na stronę Auvesta dostajemy zestaw informacji, z którego możemy między innymi wnioskować, że ta firma zarejestrowana w Niemczech ma swoją siedzibę w Holzkirchen. Reklamuje się jako firma posiadająca doświadczenie w handlu metalami szlachetnymi i przechowywaniu ich na rzecz klientów. Na stronie dostajemy tez solidną dawkę marketingowych informacji na temat srebra i złota (standard wśród tego typu firm).  Niewiele znajdziemy jednak na temat historii samej firmy, z informacji o prezesie zarządu wynika, że pełni swoją funkcję od 2009 roku, więc stosunkowo krótko. Nie wiemy też kto jest właścicielem firmy. Dowiemy się jedynie, że prezes ma wykształcenie teologiczne (tylko czy to ma to istotne znaczenie w tym biznesie?).

Firma deklaruje między innymi ofertę przechowywania zakupionych metali w magazynach wolnocłowych w Szwajcarii.

Niestety ze strony poza informacjami na dosyć wysokim stopniu ogólności niewiele więcej da się wyczytać. Nie udało mi się znaleźć wzoru umowy, szczegółowego cennika (dostępne dla zalogowanych użytkowników). Doszukałem się informacji, że możemy stworzyć plan oszczędnościowy i ponosimy w związku z tym na wstępie jakieś koszty, ale nie udało mi się jednoznacznie dojść do tego jakiej są one wysokości. Firma nie podaje na swojej stronie z usług jakiej firmy skarbcowej korzysta. Wiemy jedynie, że koszty przechowywania złota wynoszą 0,025% miesięcznie. Jest jakaś wzmianka o czymś w rodzaju audytu, ale żadne dokumenty na temat tożsamości audytora, wyników audytu czy procedur audytu nie są upublicznione. Firma deklaruje (wprawdzie dosyć mętnie), że w przypadku upadłości metale szlachetne pozostają własnością osób, które je nabyły. Wygląda to zatem na rodzaj udziału w puli wyodrębnionego alkowanego złota/srebra. Ponieważ jednak nie ma nigdzie wzoru umowy to nie mam pewności czy tak rzeczywiście jest (trudno bowiem wnioskować czy pulą złota Auvwesta może w jakikolwiek sposób samodzielnie dysponować). Firma deklaruje jednak możliwość fizycznej dostawy zakupionego złota/srebra.

Na koniec jeszcze mała uwaga - jakość tłumaczenia z niemieckiego na polski jest na stronie Auvesta, co tu dużo mówić, nieprofesjonalna.

Próbując zatem wtłoczyć swoją ocenę w pewne ramy, które już opracowałem kiedyś porównując oferty firm BullionVault i GoldMoney, postanowiłem wykorzystać ten sam zestaw kryteriów według poniższej tabeli.

KryteriumAuvesta
Informacje o firmieAuvesta Edelmetalle AG
Industriestr. 4
83607 Holzkirchen
Lokalizacja siedziby/jurysdykcjaNiemcy
Auvesta Edelmetalle AG
Industriestr. 4
83607 Holzkirchen

tel.: +49 (08024) 474 11 44
telefaks +49 (08024) 474 11 46

Nr identyfikacyjny VAT: DE 263905793

Sąd Rejonowy w Monachium
Numer rejestru: HRB 177768
Kraj dopuszczenia: Niemcy
Wzór umowyniedostępny
Metale szlachetne w ofercieZłoto i srebro
Lokalizacje skarbcówSzwajcaria (brak bliższych danych)
Firma obsługująca skarbcebrak danych 
Jawność danych o firmieBrak danych o strukturze właścicielskiej, jawne dane zarządu.
Dostępność danych audytowychbrak publicznie dostępnych danych audytowych
Formuła udziału w złocie alokowanymZłoto/srebro przechowywane w magazynach wolnocłowych w Szwajcarii prawdopodobnie w formule udziału w puli złota alokowanego. Brak wzorca umowy i szczegółowych informacji o formule udziału w złocie.
Rejestracja sztaby- sztaba jest wtedy oddzielana od puli i przypisywana posiadaczowi indywidualnie w całości brak danych
Opcje dostawy fizycznejTak, brak szczegółowych informacji.
Formalności związane z założeniem kontaBrak szczegółowych informacji.

Możliwość handlu na platformieTak
Możliwość "wpłaty" metalu fizycznegoNie (brak szczegółowych informacji, ale prawdopodobnie nie ma takiej możliwości)
Opłaty i kosztyBrak dostępnej publicznie tabeli opłat. jedynie informacja o koszcie przechowywania, brak informacji o istnieniu/braku innych kosztów.
Obsługiwane walutyBrak danych (prawdopodobnie euro)

Jak widać bardzo wielu danych brakuje - warto porównać sobie to zestawienie z innymi firmami operującymi w branży i wyciągnąć samodzielnie wnioski co do wiarygodności takiego partnera.

Moja prywatna opinia jest taka, że swoje pieniądze wolałbym trzymać u bardziej transparentnych partnerów.

PS. Uzupełnienie z 20.06.2011 - Wszedłem (sobie tylko znanym sposobem) w posiadanie Ogólnych Warunków Umowy. Nie udostępniam ich bo nie wiem czy mogę. Na podstawie ich lektury mogę powiedzieć tylko tyle, że wiele z tych wątpliwości które są wskazane wyżej jest w nich wyjaśnionych. Rzuciły mi się w oczy tylko wysokie koszty prowadzenia umowy i założenia depozytu, które moim zdaniem są niekonkurencyjne względem alternatyw dostępnych na rynku.

5 komentarzy :

Anonimowy  pisze...

czy ktoś zainwestował w metale szlachetne w AUVESTA???

Michał Grzybowski pisze...

Osobiście korzystam z usług AUVESTA (jestem zadowolonym klientem). Większość niewiadomych przytoczona w artykule jest publicznie dostępna. Chętnie podzielę się swoimi informacjami na priv.

Przegląd Finansowy pisze...

To znaczy jakie konkretnie informacje i gdzie? poproszę o linki w w komentarzu bo nie specjalnie che mi się je przeklejać z priva

Barbara Maria pisze...

ja jestem zapisana i umowę otrzymuje się wówczas,gdy dana osoba deklaruje się,że chce mieć aktywne swoje konto metali szlachetnych i potem co miesiąc na mój email firma Auvesta wysyła mi aktualne dane stanu konta ile czego się już uciułało i ze srebra i ze złota.

Piotr Wajda pisze...

Handel metalami szlachetnymi jest kwestia zaufania !
Auvesta jest wiodacym uslugodawca w branzy regularnego zakupu metali szlachetnych.
Przy tym to wlasnie przechowywanie metali szlachetnych jest jednym z najwazniejszych kryteriów. 
Renomowany magazyn finansowy Focus Money przyjrzal sie blizej ponad 30 dealerom metali szlachetnych. Wyniki zostaly opublikowane w wydaniu Focus Money z dnia 05.01.2016. 
W ocenie ogólnej Auvesta znalazla sie w grupie najlepiej ocenianych dystrybutorów. 
Test przeprowadzono w 5 kategoriach.
Sztaby zlota, zlote monety, zakup zlota, przechowywanie i serwis. 
Zgodnie z naszym modelem biznesowym nie prowadzimy sprzedazy monet ani ogólnego skupu starego zlota. W zwiazku z tym w obu tych kategoriach Auvesta nie mogla otrzymac zadnych punktów. Za to w zakresie przechowywania, serwisu oraz sprzedazy sztab Auvesta otrzymala najwyzsze oceny. 
W kategorii „Przechowywanie“ Auvesta otrzymala najwyzsza mozliwa ocene. 

Takze w obszarach „Najlepszy serwis“ oraz „Najlepszy dealer sztab zlota” Auvesta zdobyla najwyzsze noty. 

Poprzez depozyty online Auvesta oferuje swoim Klientom juz od 25 EUR miesiecznie elastyczny calodobowy serwis w obszarze zakupów i sprzedazy metali szlachetnych, jak takze ich przechowywania i dostawy. Najwyzszym priorytetem dla Panstwa jest bezpieczenstwo Panstwa wlasnosci.  
Cieszy nas niezmiernie, ze otrzymalismy wyróznienie „NAJLEPSZE przechowywanie“ sposród handlarzy zlotem.
Wyróznienie magazynu Focus Money jest kolejnym potwierdzeniem faktu, iz Auvesta oferuje absolutne bezpieczenstwo przechowywania oraz serwis na najwyzszym poziomie, a takze daje Panstwu mozliwosc, niezaleznie od miejsca i czasu, budowac i administrowac Panstwa majatkiem opartym na metalach szlachetnych. 
Pelny raport „Najlepiej ozlocony“ moga Panstwo pobrac pod nastepujacym linkiem:
Focus Money (PDF)

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

Related Posts with Thumbnails