środa, 29 czerwca 2011

Znowu kwas na rynku obligacji Catalyst - ZPS Krzętle nie płaci odsetek od obligacji


Dziś z kolei zacząłem się zastanawiać o co chodzi, w związku z tym raportem. Niby nic, a jakoś coś mi śmierdziało. No i proszę mamy wyjaśnienie - szerzej skomentowane także na forum  stockwatch.pl Otóż firma Zakład Produkcji Spożywczej Sp. z o.o. w Krzętlach nie wywiązała się w terminie ze swoich zobowiązań względem posiadaczy wyemitowanych przez nią obligacji ZPS1212. Jednym słowem nie zapłaciła 21 czerwca 42tyś zł  odsetek od obligacji. Można zatem domniemywać (sądząc także po zmianach w zarządzie), że firma jest na skraju bankructwa. Wprawdzie obligacje były zabezpieczone (i może właśnie dlatego kurs spadł na razie tylko do 93%), ale dla większości inwestorów, którzy posiadają ich niewielka liczbę, nie będzie opłacało się próbować składać wniosku o upadłość i prowadzić egzekucji z nieruchomości. Można to zostawić większym. Dlatego pewnie  najlepszym sposobem ograniczenia strat i wyjścia z inwestycji z niewielkimi siniakami będzie sprzedać teraz te papiery. Zapewne gdyby obligacje nie były zabezpieczone mielibyśmy teraz kurs na poziomie 70%.

A tak ogólnie komentując, to mamy na rynku Catalyst teraz niezłą fasolkę po bretońsku. Dwie "prawie upadłości" w ciągu dwóch tygodni. Zastanawiam się co władze giełdy na to i jak to wpłynie na rozwój rynku. Na pewno to co się dzieje nie jest zachętą dla inwestorów.

UPDATE z 08.07.2011 - Spółka ZPS Krzętle w dniu 6 lipca zapłaciła odsetki od obligacji + odsetki karne. Dla mnie jednak rating tego przedsiębiorcy nadal pozostanie na dnie.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->