środa, 8 czerwca 2011

Ceny różnych produktów a cena złota - realna miara siły nabywczej

Postanowiłem pobawić się rocznikiem statystycznym i kalkulatorem, porównując ceny tych samych artykułów na przestrzeni kilku lat, wyrażone w złocie.

Ponieważ archiwum cen złota w NBP nie posiada (ja nie znalazłem) zagregowanej tabeli zawierającej średnią cenę złota w danym roku, posłużyłem się po prostu wykresem i wybrałem arbitralnie cenę wypadającą mniej więcej w środku przedziału wahań w danym roku. Przyjąłem zatem arbitralnie dla następujących lat takie ceny złota dla naszej zabawy:
  • 2000 rok - 1146zł
  • 2005 rok - 1556zł
  • 2008 rok - 2326zł
  • 2009 rok - 2957zł

Proszę mnie nie krzyżować za niezgodność z metodyką, to zabawa, jak ktoś chce liczyć średnią cenę złota w poszczególnych latach to będę ekstremalnie wdzięczny jeżeli wyśle mi wyniki swoich obliczeń.

Następnie otwarłem sobie mały rocznik statystyczny i na tabeli cen wykonałem pewne obliczenia. Oto ich efekty - ceny różnych produktów i usług wyrażone w uncjach złota w różnych latach:


W ciekawy sposób to zestawienie pokazuje jak posiadając złoto można było uciekać przed inflacją. Ceny produktów, które drożały w złotówkach, wyrażone w uncjach złota taniały!

Ostatnie ceny są z 2009 roku. Wzrost cen w latach 2010-2011 nie jest tu zatem uwzględniony. Natomiast zachęcam do zabawy i przeliczenia cen dzisiejszych na uncje złota. Poza tym ładnie tu widać jak zmieniły się dzisiaj ceny w stosunku do tego co było w 2009 roku.

1 komentarz :

mke pisze...

Niestety to nie jest prawda, wszystko zalezy od przedzialu czasowego, ten wybrany tutaj jest niereprezentatywny, uwzglednia okres hossy

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->