Chiny ładują pociąg złotem

Najnowszy wpis na blogu

Related Posts with Thumbnails

sobota, 25 kwietnia 2009

Chiny ładują pociąg złotem

Wczoraj Chiny podały publicznie do wiadomości, że od 2002 roku zwiększyły o 76% swoje rezerwy złota i znalazły się wśród pięciu posiadaczy największych rezerw złota na świecie tuż przed Szwajcarią.

Według obliczeń posiadają one aktualnie 1054 tony tego kruszcu i ubiegłym roku stały się największym na świecie producentem złota. Roczna produkcja złota w Chinach wynosi 12,2% (288 ton). Większość złota zgromadzonego w chińskich rezerwach pochodzi właśnie z tej rodzimej produkcji, ale niewątpliwie także z rynku. Wskazuje się na zwiększone zakupy na giełdzie w Szanghaju w styczniu i lutym tego roku.

Myślę, że ktoś kto uważnie czytał między wierszami mógł spodziewać się ogłoszenia takiej informacji. Na szczycie G20 pojawiały się pogłoski o sprzedaży części złota należącego do MFW (niezależnie od tego, że faktycznie jest to trudne do wykonania). Zastanawiałem się wtedy czy pierwszym kupującym te złoto nie byłyby właśnie Chiny, które w ten sposób pozbyłyby się rozsypujących się im w rękach dolarów. Chińczycy już wielokrotnie podkreślali, że światu potrzebne jest odejście od dolara jako waluty rezerwowej. Jak widać ich faktyczne posunięcia zmierzają do przywrócenia tej roli złotu i konsekwentnie zapewne będą konwertować swoje rezerwy dolarowe na złoto i inne aktywa.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.