Czyżby interwencja BGK na rynku walutowym?

Najnowszy wpis na blogu

Related Posts with Thumbnails

środa, 29 kwietnia 2009

Czyżby interwencja BGK na rynku walutowym?

Złotówka wczoraj po wcześniejszym osłabieniu pozostawała stabilna mniej więcej do godziny 14:35. Później dał się zauważyć gwałtowny ruch umocnieniowy. Poskutkował on wzmocnieniem się złotego o około 1,5% względem franka i o około 2,2% względem dolara. Obrazuje to poniższy wykres.Dziennik spekuluje, że za tym ruchem może stać interwencja BGK. "Jeżeli tak się stało, a wiele na to wskazuje, to został moment wybrany bardzo dobry moment" - mówi Piotr Kuczyński dla Dziennika.

Wątpliwość co do tej hipotezy dla mnie budzi zbieżność w czasie tego ruchu na złotówce z silnym osłabieniem się złota względem dolara o około 1,3%. Może BGK wybrał odpowiedni moment i skoordynował akcję z tym ruchem? W tym samym momencie zaczął nieco słabnąć dolar względem euro. Niewykluczone też, że jakiś duży gracz mógł zamienić część swojej pozycji w złocie na euro i aktywa w Polsce. Hipoteza ta jest jednak raczej słaba, na koronie czeskiej i forincie w tym czasie nie zanotowano większych ruchów (forint umocnił się tylko o 0,9%), a takie przeniesienie aktywów musiałoby obejmował cały region (nie tylko Polskę). Może po prostu transakcja była bardziej złożona i umieszczona w odpowiednim momencie w czasie i wyzwoliła serię innych ruchów wtórnych.

Może za niedługo poznamy kulisy tego ruchu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.