wtorek, 27 stycznia 2009

Na dobry początek

Witam,
Kiedyś musi powstać ten pierwszy wpis. Chciałbym o ile znajdę czas umieszczać na tym blogu w miarę regularne wpisy pokazujące syntetyczny przegląd rynków.

Jestem indywidualnym inwestorem, o dosyć szerokim horyzoncie zainteresowań inwestycyjnych. Preferuję zróżnicowanie portfela na rożne grupy aktywów takie jak złoto, fundusze inwestycyjne, akcje, lokaty bankowe, nieruchomości.
Do stworzenia tego bloga zainspirowała mnie potrzeba posiadania miejsca gdzie w sposób syntetyczny i ograniczony do niezbędnego minimum prezentowane są istotne informacje z rynków. Niestety jesteśmy zalewani takim natłokiem informacji, że czasem trudno jest wyłapać te informacje, które są na prawdę istotne.

Dlatego też nie chcę na tym blogu pisać komentarzy dotyczących poszczególnych spółek, monet kolekcjonerskich czy konkretnych inwestycji. Bardziej chciałbym skopić się na komentowaniu zachowania gospodarki i całych rynków określając ich wzajemne zależności.

Ponieważ uważam, że bycie inwestorem to przede wszystkim sztuka podejmowania samodzielnych decyzji i brania za nie odpowiedzialności to nie znajdziecie na tym blogu rekomendacji inwestycyjnych. Podkreślam, że chciałbym przede wszystkim, aby znajdowały się tu komentarze do aktualnej sytuacji rynkowej.

Znaczniki sentymentu. Otóż postanowiłem publikować moje indywidualne znaczniki sentymentu. Zgodnie z tym co piszę wyżej nie stanowią one i nie są one pomyślane jako rekomendacja. Powinny być one rozumiane raczej jako komentarz do aktualnej sytuacji na rynku. Postanowiłem poszczególne klasy aktywów, które mnie interesują oznaczać kolorami. Kolor zielony oznacza, że rynek dla danego aktywa jest przewidywalny, niedowartościowany lub znajduje się w trendzie wzrostowym. Kolor żółty oznacza niepewność, wysoka zmienność i generalnie niesprecyzowany trend, lub przewartościowanie aktywu. Kolor czerwony oznacza zdecydowane przewartościowanie, wysoka zmienność, niską opłacalność inwestycji w stosunku do ryzyka i odpowiednio wysokie ryzyko.

Wydarzenie dnia - dziś odbywa się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Większe niż konsensus analityków cięcie stóp procentowych może mieć pozytywny wpływ na rynek akcji w krótkim terminie.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->