poniedziałek, 6 czerwca 2022

Wpływ rosnących stóp procentowych na ofertę produktów finansowych

 Sytuacja gospodarczo-polityczna w naszym kraju odbija się szerokim echem na wszystkich Polakach. Na wysokie ceny usług, towarów i paliwa narzekają nie tylko konsumenci, ale także przedsiębiorcy. Zmiany w trendach odczuwane są również w branży finansowej. Jak rosnące stopy procentowe wpływają na ofertę produktów finansowych?
W jakim celu podnoszone są stopy procentowe?

Docelowo inflacja powinna wynosić około 2,5%, niestety końcem maja 2022 roku sięga niemal 14% i mocno dotyka wszystkich obywateli naszego kraju. Rosną ceny żywności, ale nie da się ukryć, że najdotkliwiej odczuwamy wzrost cen paliw, które jak lawina niosą za sobą wzrost cen pozostałych towarów – nakręca się spirala. Polski rząd próbuje walczyć z inflacją. Ta jednak ciągle rośnie.

W celu wyhamowania galopującej inflacji lub chociaż jej spowolnienia oraz ustabilizowania złotówki Rada Polityki Pieniężnej wdrożyła podstawowe działania. Jednym z takich bazowych narzędzi jest właśnie podwyższanie stóp procentowych. Pomimo tego, że za nami jest już osiem podwyżek stóp procentowych, ciężko liczyć na gwałtowne spowolnienie wzrostu cen. Wysokość stóp procentowych wrosła do 5,25 p.p., czyli jest na najwyższym poziomie od 2008 roku.

Inną rolą, jaką pełnią stopy procentowe jest niejako wycena pożyczek. Inaczej mówiąc, stopy procentowe określają opłacalność udzielanych pożyczek i cenę, jaką musimy ponieść za udostępnione nam środki. Należy zaznaczyć, że działa to w obie strony, czyli również określają  cenę, jaką zapłaci nam bank, gdy zdecydujemy się zdeponować w nim swoje pieniądze. Na ceny transakcji między bankami również wpływ ma wysokość stóp procentowych.

Jak wzrost stóp procentowych przekłada się na wysokość już zaciągniętych zobowiązań finansowych?

Narzędzie, jakim są stopy procentowe, z jeden strony ma nam pomóc, a z drugiej mocno odbija się na wysokości naszych zobowiązań. Dlaczego? Jak wiadomo rata kredytu lub pożyczki składa się z dwóch części, kapitałowej i odsetkowej. Część kapitałowa, to pieniądze, które pożyczyliśmy, natomiast część odsetkowa, to marża banku lub instytucji pozabankowej. Na wysokość części odsetkowej wpływ ma oprocentowanie, które z kolei zależne jest od wysokości stóp procentowych.

Jak więc nietrudno się domyślić, jeśli wzrosną stopy procentowe, automatycznie wzrośnie oprocentowanie, a tym samym część odsetkowa naszej raty. Taka sytuacja będzie jednak miała miejsce tylko w przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na kredyt ze zmiennym oprocentowaniem. W zależności od tego, jaka stawka WIBOR wykorzystywana jest w naszym kredycie hipotecznym lub kredycie gotówkowym, to aktualizacja będzie dokonywana co 3, 6, lub 9 miesięcy.

Jak wzrost stóp procentowych przekłada się na wysokość nowych zobowiązań finansowych?

A jak sytuacja wygląda w przypadku jeszcze niezaciągniętych kredytów? Czy ich cena również wzrośnie? Tak, cena kredytów i pożyczek nawet tych ze stałym oprocentowanie również ulegnie podwyższeniu. Biorąc pod uwagę ze inflacja ciągle rośnie, możemy się spodziewać, że stopy procentowe również będą podnoszone. Dlatego w obecnej sytuacji korzystniej dla klientów jest korzystać z kredytów ze stałym oprocentowaniem. Już w momencie otrzymania kredytu będziemy wiedzieli, na jakie koszty się narażamy przez cały okres kredytowania. Nie spotka nas sytuacja, z którą borykają się osoby z kredytem hipoteczny, czyli wzrost miesięcznej raty o np. 100%

Jak rosnące stopy procentowe wpływają na ofertę produktów finansowych?

Jeśli rosną stopy procentowe, rośnie cena transakcji międzybankowych i koszty depozytu. W związku z tym, instytucje finansowe nie ponosiły wyższych kosztów, podnoszą ceny produktów finansowych. Stąd i kredyty i pożyczki będą droższe.Artykuł sponsorowany

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->