wtorek, 17 kwietnia 2018

Jak ustalić numer księgi wieczystej?

Księga wieczysta to ogólnodostępny rejestr danych reprezentujący stan prawny nieruchomości. Zakłada się ją i prowadzi przede wszystkim w celu zabezpieczenia obrotu. Zapisy w KW warto sprawdzić, kiedy chcemy nabyć nieruchomość lub, gdy jesteśmy zainteresowani najmem. Najlepiej przed podpisaniem umowy przedwstępnej – polegającej na zobowiązaniu się do zawarcia właściwej umowy w przyszłości. Następnie dobrze jest śledzić informacje zawarte w księdze regularnie, aż do momentu podpisania ostatecznej umowy. Na portalu Elektronicznego Systemu Ksiąg Wieczystych można bez trudu przeglądnąć zawartość każdej księgi wieczystej w naszym kraju. Wystarczy do tego znajomość jej numeru. Nie trzeba po temu mieć jakichkolwiek zgód czy i praw. Niestety, aby ustalić ten numer czasem trzeba się nagimnastykować. 

Numer księgi ten podzielony jest na trzy części:
  • kod wydziału Sądu Rejonowego (listę zrobiłem tu),
  • dawny numer przydzielony w repetytorium ksiąg wieczystych uzupełniony o zera do ośmiu znaków,
  • cyfra kontrolna.

Do czego to potrzebne? A bywa tak, że np. do spraw spadkowych, zakupu nieruchomości, sprawdzenia oferty czy kontrahenta albo poszukiwania majątku dłużnika. Z tego typu tematami sam się spotkałem.

Jak uzyskać numer działki i skąd?
Najpierw warto ustalić numer działki ewidencyjnej i jej położenie (obręb, jednostkę ewidencyjną). Korzystając z portalu www.geoportal.gov.pl można ustalić numer, obręb i jednostkę ewidencyjną.

Co do numeru KW jest kilka sposobów formalnych.
Przykładowo - w teorii numer elektronicznej księgi wieczystej  można ustalić kontaktując się z właściwym ze względu na miejsce położenia nieruchomości Sądem Rejonowym - Wydziałem Ksiąg Wieczystych. Niestety sądy nie chcą udzielać takiej informacji.

Jak uzyskać numer księgi wieczystej w urzędzie?
Można zwrócić się z wnioskiem do wydziału geodezji i po wykazaniu, że ma się interes prawny albo że jest się właścicielem nieruchomości otrzymać numer kw przypisanej do danej działki.

Problem w tym, że urzędy zasłaniają się różnymi przepisami byle takich danych nie podać. Co z tego że nie ma ścisłej definicji "interesu prawnego". urzędnicy powołują się na ustawę o ochronie danych osobowych (choć numer księgi wieczystej daną osobową nie jest)

Po nazwisku? 
Jeżeli mamy interes prawny to znalezienie KW po nazwisku jest możliwe. Trzeba tylko uzupełnić nazwisko o numer pesel albo datę urodzenia. Urząd raczej jest w stanie na podstawie takich danych udzielić nam odpowiedź jeśli mamy ten nieszczęsny interes prawny.

Jak inaczej?
Jest możliwość skorzystania z komercyjnych wyszukiwarek, które pozwalają za opłatą wyszukanie numeru księgi po numerze działki albo na podstawie adresu. Jedną z nich opisywałem kiedyś na blogu. Ustalenie numeru księgi - recenzja.


Serwis działa w ten sposób, że najpierw sprawdzamy, czy w ogóle jesteśmy w stanie uzyskać numer księgi wieczystej. Podając adres lub wpisując numer działki możemy dokonać wyszukania. System  poda numer księgi w formie zamaskowanej, aby było wiadomo czy taki numer KW istnieje w bazie. Po dokonaniu opłaty zostanie on nam wyświetlony w całości.  
-->