wtorek, 1 maja 2012

Testament

Temat tego posta pewnie niejednemu mrozi krew w żyłach i kojarzy się z najgorszym. W sumie dobrze się kojarzy bo testament, jakby nie było, jest przepisem na sprawy majątkowe po śmierci. Skąd zatem ten temat tutaj na blogu, bądź co bądź zajmującym się doczesnością? Odpowiedź jest prosta - z pragmatyzmu. 

Zastanówcie się, czy wiecie jak odbywa się dziedziczenie, co to jest dziedziczenie ustawowe i co się stanie z waszym majątkiem (jakikolwiek by on nie był) po waszej śmierci? Co się stanie z waszymi bliskimi i czy są oni odpowiednio zabezpieczeni? Proste kilka przykładów:
1. Macie żonę i kilkuletnie dziecko, dajmy na to także mieszkanie kupione na kredyt i jakieś akcje - czy wiecie, że w przypadku waszej śmieci żona dziedziczy część, a pozostała część przypada "małoletniemu"? Czy wiecie, że żona aby móc zarządzać tę pozostałą częścią (np. sprzedać akcje, żeby spłacić kredyt na mieszkanie, albo sprzedać mieszkanie zupełnie) będzie musiała mieć zgodę sądu rodzinnego? Jakież komplikacje to powoduje. Szczególnie w przypadku akcji, które jak wiadomo powinny być pod kontrolą cały czas a nie w zawieszeniu, w oczekiwaniu na zgodę sądu.
2. Przykład drugi - jesteście razem, ale nie macie ślubu - chcielibyście zabezpieczyć przyszłość osobie bliskiej. Rzecz oczywista...
3. Przykład trzeci - macie mieszkanie, nie macie dzieci, za to macie rodzeństwo i  niepełnosprawnego rodzica, który wymaga opieki. Czy wiecie, że po waszej śmierci ten rodzic także dziedziczy łącznie z rodzeństwem? Czy wyobrażacie sobie jaki to będzie kłopot aby zarządzać tym mieszkaniem z udziałem niemogącego się komunikować staruszka?

Wiele takich i podobnych spraw załatwia prosta rzecz jaką jest spisanie testamentu. Nie należy się także przerażać kosztami - można to zrobić własnoręcznie i podpisać opatrując datą. Można też zrobić notarialnie (w sumie dla pewności poprawności - forma zalecana). Koszt u notariusza jest niewielki i zamyka się około 87 złotych. Przyznacie chyba, że za pewność załatwienia pewnych spraw na rzecz waszych bliskich, jest to niewielka kwota.
-->