środa, 30 maja 2012

Amber Gold

Ponieważ niemal codziennie jestem atakowany w radiu reklamami Amber Gold postanowiłem wrócić na chwilę do tego tematu. Czytelnicy zapewne pamiętają, że odniosłem się do oferty tej firmy już dawno w poniższych wpisach:

Od czasu powstania najstarszych z nich firma przestała agresywnej PRowej polemiki internetowej na temat samej siebie i zajęła się rozwojem sieci oddziałów i naganianiem klientów. Moje wątpliwości pozostały jednak nierozwiane pomimo tego, że firma kilkakrotnie zapewniała o tym, że ujawni swoje dane finansowe. Wątpliwości pozostają i dalej nie jest nikomu do końca znany mechanizm działania tej firmy. Ostatnio natknąłem się na interesujący artykuł, w którym autor pokusił się o próbę rozpracowywania tego co może kryć się za ofertą lokat w złoto w Amber Gold. Niestety podobnie jak w moim przypadku są to tylko domysły.

Może złoto zgromadzone przez klientów Amber Gold rzeczywiście jest w "miejscu przechowywania", ale ponieważ firma może nim dysponować jak swoim to jest ono przedmiotem zastawu i pod jego zastaw firma pozyskuje pieniądze na te pożyczki, których udziela? W ten sposób KNF niewiele im zrobi bo rzeczywiście formalnie rzecz ujmując wybronią się, że "nie obciążają wkładów ryzykiem" i "na koniec dnia przechowują tyle złota ile jest w księdze certyfikatów" tylko, że jeżeli taki zastaw ktoś zajmie to good bye złoto, papa...

Inny domysł to taki, że może to złoto to zabezpieczenie pozycji na forex/comex i oni grają w ten sposób z lewarem na papierowych derywatach... 

Obawiam się, że nikt nigdy tego nie dojdzie. Pozostają jednak pewne niezaprzeczalne fakty:
1. Amber Gold nie jest bankiem i nie posiada gwarancji depozytów (to, że sam sobie coś gwarantuje to możemy sobie odpuścić)

Na koniec chciałbym jeszcze ostrzec wszystkich,żeby nie podniecali się, tym, że firma podaje, że posiada kapitał zakładowy 50 mln zł w całości opłacony. Są sposoby (obgadane ze znajomym prawnikiem) aby spółka wydmuszka z kapitałem zakładowym 5tyś PLN pożyczając sobie skądś pieniądze + biorąc no na kilka dni kredyt z banku mogła wygenerować kapitał założycielski innej spółki na kilku milionów złotych. Kapitałem zakładowym może być tez znak towarowy odpowiednio wyceniony. Najważniejsze jest to, że fakt iż firma ma kapitał zakładowy 50mln złotych ABSOLUTNIE NIE ZNACZY, że ma w kasie jakiekolwiek pieniądze! Zapamiętajcie to sobie.

Skoro trafiłeś na ten wpis to prawdopodobnie szukasz informacji na temat inwestowania i lokowania swoich pieniędzy.
Cieszę się, jeżeli znajdziesz w powyższym wpisie to czego szukasz. Jeszcze lepiej jeżeli nabierzesz ostrożnego krytycyzmu i realizmu co do tego typu ofert.. 
Polecam inne wpisy z tego bloga, które mogą być dla Ciebie interesujące - są to wpisy dotyczące prawdziwego inwestowania w prawdziwe złoto:

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->