środa, 20 lipca 2016

Thomas Sowell "Basic Economics" - ekonomia dla każdego - recenzja książki

Po lekturze poprzedniej książki Thomasa Sowella pt. "Fakty i mity w ekonomii" postanowiłem odsłuchać kolejnego znalezionego audiobooka, tym razem zawierającego książkę o podstawach ekonomii. Chodzi o książkę pt "Basic Economics: A Common Sense Guide to the Economy". Książka ma także swoją polską wersję wydaną przez wydawnictwo FijoRR pt: "Ekonomia dla każdego".

Jest to napisana przystępnymi słowami książka o ekonomii w której zamiast wymyślnych wzorów znajdą się zdroworozsądkowe przykłady. Autor zaczyna od podstaw czyli tego czym jest ekonomia jako sposób alokacji rzadkich zasobów i od wyjaśnienia mechanizmu cen i pokazuje dlaczego jest on najbardziej efektywnym sposobem alokacji rzadkich zasobów.

Zagadnienia omawiane w książce są proste i wytłumaczone tan zdroworozsądkowo, że bardziej się chyba nie da. Podstawą jest zawsze odpowiedź na pytanie - w jaki sposób rozwiązanie danego zagadnienia ekonomicznego redukuje się do mechanizmu alokacji zasobów, które nie są nieograniczone. 

Można powiedzieć, że jest to książka rzeczywiście o podstawach, ucząca sposobu myślenia w kategoriach ekonomicznych i spojrzenia na świat w sposób naturalnie odkrywający pewne mity, którymi jesteśmy karmieni albo karmimy się sami.

Słuchało mi się tej książki dobrze - zapewne dlatego, że omawianie problemów ekonomicznych wyłożonych językiem prostym i zdroworozsądkowym pozwala na ich łatwiejsza analizę i zrozumienie. Zaletą tej książki jest także co do zasady pewna neutralność względem różnych teorii ekonomicznych. No może poza jedynie ortodoksyjnym wyznawaniem zasady, że jedynie wolny rynek pozwala na optymalną alokację.

Według mnie można autorowi zarzucić tylko jedno, że czasami upraszcza aż zanadto i zapomina o niuansach świata w którym żyjemy, który niestety nie jest oparty na równym dostępie do informacji czy racjonalnym podejmowaniu decyzji. Niestety z tego powodu niektóre mechanizmy ekonomiczne w rzeczywistym świecie działają inaczej niż w teorii.

Problem polega na tym, że idealne wyznawanie wiary w optymalną alokację zasobów poprzez wolny rynek całkowicie pomija fakt, że mamy do czynienia na nim także z manipulacjami, oszustwami, reglamentowaniem dostępu do informacji, a decyzje zakupowe nie zawsze są podejmowane w sposób całkowicie racjonalny bo człowiek nie jest istotą całkowicie racjonalną. Tutaj lektura w rozdziałach związanych z mechaniką regulacji rynku pracy (szczególnie jeżeli chodzi o to czy państwo powinno interweniować regulując np. przepisy BHP, ochrony środowiska czy pracy dzieci) dla mnie nie do końca zgadzała się z moim przekonaniem jak wygląda rzeczywistość i jak powinna być zorganizowana. niestety rzeczywistość nie jest czarno biała a taką czasem rysuje ją autor stawiając w opozycji wszelkie formy państwowej interwencji w rynek przeciw ideałowi mechanizmu alokacji zasobów za pomocą ceny. Według mnie rynki nie zawsze działają efektywnie także kiedy nie uczestniczy w nich państwo. 

Polecam lekturę czy też wysłuchanie audiobooka - skłania do myślenia.

Audiobooka znalazłem tutaj:

Ekonomia dla każdego
Napisana przystępnymi słowami książka o ekonomii w której zamiast wymyślnych wzorów znajdą się zdroworozsądkowe przykłady.
Wydawca: FijoRR Publishing
Data wydania: 2007
ISBN: 83-907621-6-1
Ekonomia dla każdego
Thomas Sowell "Basic Economics" - ekonomia dla każdego - recenzja
Omawianie problemów ekonomicznych wyłożonych językiem prostym i zdroworozsądkowym pozwala na ich łatwiejsza analizę i zrozumienie. Zaletą tej książki jest także co do zasady pewna neutralność względem różnych teorii ekonomicznych. No może poza jedynie ortodoksyjnym wyznawaniem zasady, że jedynie wolny rynek pozwala na optymalną alokację
Date published: 07/20/2016
5

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->