niedziela, 21 listopada 2021

Artykuł sponsorowany: Bank odmawia kredytu Twojej firmie? Oto, co możesz zrobić!

 Jeżeli prowadzisz swoją firmę od jakiegoś czasu, wiesz już sporo na temat kosztów, jakie generuje własna działalność. Każdy przedsiębiorca musi opłacać regularnie ZUS, podatek dochodowy, a jeżeli jest zgłoszony do VAT, także podatek od towarów i usług. Do tego dochodzą regularne opłaty, takie jak czynsz za wynajmowany lokal, rachunki, zakup potrzebnych materiałów, a wreszcie wynagrodzenia dla pracowników firmy. Te wszystkie koszty nierzadko pochłaniają sporą część przychodów firmy, przez co trudno już myśleć o dalszym rozwoju, poszerzaniu oferty czy zwiększaniu zatrudnienia. W takiej sytuacji wielu właścicieli firm zwraca się do banków, chcąc wziąć kredyt inwestycyjny lub pożyczyć pieniądze w innej formie. Bywa jednak i tak, że banki odmawiają przedsiębiorcom udzielenia kredytu.Dlaczego banki odmawiają kredytów firmom?

Przyczyny mogą być różne: negatywna historia kredytowa, posiadane niespłacone zobowiązania, niskie dochody czy krótki staż prowadzenia własnej działalności (w tym ostatnim przypadku większość banków wymaga minimum 12-miesięcznego doświadczenia w prowadzeniu biznesu, choć są i takie, które nie udzielą kredytu firmie, jeżeli nie działa od co najmniej dwóch lat. 

O ile w niektórych przypadkach warto złożyć wnioski kredytowe do innych banków, to jednak wiele sytuacji definitywnie przekreśla szanse na uzyskanie finansowania firmy w ten sposób. Przejdźmy zatem do meritum.

Co zrobić, gdy bank odrzuca Twój wniosek kredytowy?

Popularnym drugim krokiem w drodze po potrzebne finansowanie jest zwykle pożyczka. Zanim jednak wykonasz ten krok, sprawdź, czy nie możesz  skorzystać z faktoringu online. To usługa, która w wielu przypadkach może okazać się o wiele bardziej opłacalna, a przede wszystkim nie wpływa na zadłużenie Twojej firmy! 

Co to jest faktoring online?

Faktoring pozwala przedsiębiorcy na sprzedaż faktur, na których spłatę oczekuje. W umowie faktoringu biorą udział dwa podmioty nazywane faktorem oraz faktorantem. Co oznaczają te terminy?

  • Faktor to podmiot świadczący usługę faktoringu. Zwykle w tej roli występuje bank lub firma faktoringowa.
  • Faktorant to usługobiorca faktoringu. Sprzedaje faktury, a w zamian natychmiast otrzymuje środki, na które w przeciwnym razie czekałby, aż kontrahent zdecyduje się zapłacić.

Jak działa faktoring online?

Zasada działania faktoringu nie jest skomplikowana, jednak aby z niego skorzystać należy spełnić dwa warunki:

  • po pierwsze: faktorant musi być przedsiębiorcą.
  • po drugie: musi posiadać prawo do należności niewymagalnych. Oznacza to, że faktury, które chce sprzedać, muszą w momencie sprzedaży mieć jeszcze co najmniej 7 dni do dnia upływu terminu płatności.

Jeżeli spełniasz te warunki, możesz skorzystać z faktoringu – nawet, jeżeli posiadasz inne zobowiązania czy prowadzisz firmę od zaledwie kilku miesięcy. Dlaczego ograniczenia związane z kredytami nie obowiązują w tym przypadku? Odpowiedź jest prosta: faktoring jedynie przyspiesza uzyskanie dostępu środków finansowych, do których przedsiębiorca nabył prawo poprzez dokonanie sprzedaży. Faktor w chwili udzielania faktoringu ma więc konkretną perspektywę i termin, w którym z dużą dozą prawdopodobieństwa odzyska pieniądze zainwestowane w usługę – i nie jest to perspektywa odległa.

 
Disclosure: Artykuł partnera serwisu. Otrzymałem wynagrodzenie za jego  publikacj

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->