czwartek, 27 stycznia 2011

Investor Gold FIZ - w co inwestuje?

W subskrypcji bądź na giełdzie dostępne są certyfikaty inwestycyjne Investor Gold FIZ. Wspominałem o nim tutaj pisząc przy okazji o funduszach złota. Wbrew wrażeniu, które można byłoby odnieść na pierwszy rzut oka fundusz ten nie inwestuje w złoto bezpośrednio, lecz pośrednio. Zapewnia zatem pewną ekspozycję na rynek metali szlachetnych, ale samego złota w jego księgach nie ma. 

Widać to z resztą jak wyczytamy się w opis jego strategii inwestycyjnej: "Fundusz Investor Gold FIZ daje możliwość inwestowania w metale szlachetne. Strategia oparta jest o stałą ekspozycję na rynek metali szlachetnych, głównie złota. (...) Podstawę portfela stanowią wystandaryzowane instrumenty pochodne, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od ceny rynkowej złota, a także srebra, platyny i palladu. Dodatkowo fundusz może lokować środki w akcje spółek, które działają w branży poszukiwania, rozwoju i eksploatacji złóż metali szlachetnych oraz złóż polimetalicznych, w których złoto, srebro, platyna i pallad stanowią istotną część."

Upewnijmy się zatem w księgach w co inwestował fundusz w trzecim kwartale ubiegłego roku (na podstawie sprawozdania za 3 kwartał 2010, późniejszych niestety jeszcze nie ma):
  • Akcje spółek wydobywczych - 20,18%
  • Pochodne (kontrakty na złoto, srebro i waluty) - (wychodzi mi, że stanowią 23,9% aktywów, aczkolwiek ze sprawozdania to nie wynika wprost)
  • Depozyty gotówkowe - 55,92%
Jeżeli chodzi o akcje spółek to wygląda na to, że są to przede wszystkim firmy wydobywcze notowane na giełdach w USA i Kanadzie. Większość tych papierów jest jednak aktualnie wyceniana poniżej ceny nabycia. 

Kluczowym źródłem wzrostu wartości aktywów funduszu są zatem operacje na kontraktach na metale (złoto i srebro). Należy mieć świadomość, że pozycje na kontraktach są lewarowane i poza tym, według niektórych istnieje realne ryzyko, że liczba kontraktów na Comexie może nie znaleźć pokrycia w fizycznym metalu, co doprowadzić może do znacznych turbulencji rynkowych.

To tak gdyby ktoś szukał funduszu inwestującego bezpośrednio w złoto fizyczne - niestety na polskim rynku takiej oferty nie ma.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->