niedziela, 13 marca 2011

Surowcowe ciekawostki

Na nadchodzący tydzień polecam lekturę kilku "surowcowych" linków...

Gdzieniegdzie słychać już od jakiegoś czasu o tym, że z wydobyciem ropy jest niejaki problem... na pierwszy ogień zatem pójdzie analiza sytuacji związanej ze stanem wydobycia ropy w Arabii Saudyjskiej (polecam, interesująca lektura). Po pierwsze nie od dziś chodzą słuchy, że światowe rezerwy ropy, raportowane na papierze, są znacznie zawyżone niż w rzeczywistości. Po drugie, wygląda na to, że stan infrastruktury wydobywczej w Arabii Saudyjskiej jest marny. Jakie wnioski można wysnuć? Niestety wygląda na to, że epoka wysokich cen ropy dopiero przed nami...

Coraz bardziej realne są więc obawy o światową stagflację. Rosnące ceny żywności i paliw, niepokojąco zaczynają przypominać nam scenariusz, który zarysowały lata '70.

Czy radą na to będzie powrót złota i srebra do roli pieniądza? Nie wiadomo, ale ciekawe rzeczy dzieją się w Stanach Zjednoczonych, gdzie stan Utah przyjął prawo, uznające (jako drugi po Colorado stan) srebro i złoto za legalny środek płatniczy. Jest to o tyle ciekawe, że jak cytujemy Art. 1 §10 ustęp 5 Konstytucji Stanów Zjednoczonych. "Żaden stan nie może - uznawać za ustawowe środki płatnicze jakichkolwiek środków poza złotą lub srebrną monetą"... Czy spór konstytucyjny w USA o to, czy dolar jako waluta papierowa ma jakąkolwiek podstawę prawną rozgorzeje teraz ze zwiększoną siłą?

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->