niedziela, 29 maja 2011

Lokaty bankowe maj 2011

Przegląd lokat bankowych wydaje się być z miesiąca na miesiąc coraz trudniejszy. Z jednej strony na rynku nadal mamy dostępne lokaty o tradycyjnym sposobie naliczania odsetek, z drugiej mamy takie z dzienną kapitalizacją. Do tego wszystkiego dochodzi plan nowelizacji ordynacji podatkowej w ten sposób, że od 1 stycznia 2012 roku odsetki od lokat z dzienną kapitalizacją też będą opodatkowane. Niestety planowana nowelizacja nie obejmuje przepisów przejściowych dla lokat założonych przed tą datą (odnośnie tego mam poważne wątpliwości czy to zgodne z konstytucją). Powoduje to, że zakładanie lokat z dzienną kapitalizacją na dłużej niż pół roku może się nie opłacać. Dla dopełnienia zamieszania pojawiają się jednak na rynku lokaty z gwarancją oprocentowania na wypadek zmiany przepisów. 

Na dokładkę, można się spodziewać, że RPP będzie kontynuowała podnoszenie stóp procentowych. Stąd sentyment do lokat długoterminowych, który prezentowałem przez bardzo długi okres już przeminął. Generalnie do lokat mam ostatnio sentyment negatywny i nic się w tym zakresie nie zmienia.

Trudno więc cokolwiek porównywać w takich okolicznościach. Spróbujmy jednak wybrać coś najsensowniejszego.

W kategorii krótkich lokat z dzienną kapitalizacją wygrywają banki ze stajni Leszka Czarneckiego. Getin Bank proponuję dwumiesięczną lokatę Maja (jeszcze przez dwa dni) oprocentowaną na 5,7% (porównywalne do 7,04% na zwykłej lokacie). Getin online proponuje lokatę na start też dwumiesięczną na 5,64% z kapitalizacją dzienną. 

Podobnie wysokie odsetki proponuje Idea Bank i Getin na lokatach długoterminowych - przy czym tutaj tak jak pisałem wcześniej. Będzie problem jak wejdzie zmiana przepisów. Pakowanie się w  taką lokatę to w tym momencie jest trochę rosyjska ruletka.

To już jeśli chodzi o lokaty długoterminowe to lepsza (bo bezpieczniejsza podatkowo) i bardziej przewidywalna jest dwuletnia lokata na 6% w FM Banku. Idąc zaś w kierunku jeszcze dłuższych terminów to Toyota bank ma taką lokatę na trzy lata na 5,85%, a Santander na 5,7-5,8% (w zależności od kwoty, wyższe oprocentowanie przy kwotach ponad 20 tyś zł).

Wracając do sensownych terminów lokowania. Sześciomiesięczną lokatę z kapitalizacją dzienną proponuje Meritum Bank, płacąc 5% w skali roku. FM Bank za taką samą lokatę płaci 4,9%

Jeśli chodzi o odsetki to jak widać szału nie ma, a inflacja jednak wyszła przecież ponad 4%.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->