czwartek, 12 kwietnia 2012

Konta IKZE - nowa forma oszczędzania na emeryturę.

Jakiś czas temu, kiedy uchwalono już zmianę ustawy o Indywidualnych Kontach Emerytalnych, przyglądałem się różnicom pomiędzy kontom IKE i IKZE. Niestety wiele z tego porównywania nie wyszło bo za analizowanie zabrali się inni.

Nie będę się rozpisywał na temat szczegółów konstrukcji konta IKZE. Można poczytać o tym tutaj.

Oprócz różnicy w preferencji podatkowej, to drugą najważniejszą różnicą pomiędzy IKE a IKZE jest fakt, że z konta IKZE nie można wycofać części zgromadzonych środków, tak jak z konta IKE. Z IKZE możliwe jest tylko dokonanie zwrotu wszystkich środków zgromadzonych na tym koncie.Zwrot środków podlega opodatkowaniu PIT wg skali podatkowej. W przypadku IKZE w momencie wypłaty otrzymane pieniądze trzeba będzie doliczyć do dochodu przy rozliczaniu PITu za dany rok. Oznacza to konieczność zapłacenia od tych pieniędzy podatku dochodowego!

Temat został podjęty przez dziennikarzy, którzy zwracają uwagę, że niejednokrotnie w produkt typu IKZe opakowane są produkty finansowe, które ogolą nas różnorakimi opłatami i prowizjami. W takim przypadku zysk na IKE okazuje się większy niż na IKZE!

W każdym razie nowy produkt pojawił się ostatnio dosyć szeroko wśród reklamowanych produktów finansowych. Mamy zatem kombinację IKE i IKZE w ramach polisy "Sposób na przyszłość" w ING życie, produkt dbEmerytura w Deutsche Banku, IKZE w PZU, czy funduszach LeggMason.
Wybór produktów robi sie zatem spory, ja jednak mam poważną wątpliwość dotyczącą samej konstrukcji IKZE. Otóż ulga podatkowa na teraz jest z tytułu oszczędzania na tym koncie stosunkowo niewielka. W przyszłości jednak zapłacimy podatek i nie wiadomo czy nie wskoczymy wtedy w wyższy próg niż mamy teraz, a to oznaczałoby że zostaniemy ogoleni bardziej niż dziś.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->