czwartek, 4 lipca 2013

Lokaty w lipcu

Wczoraj rada Polityki Pienięznej obniżyła "po raz ostatni" stopy procentowe. Trzeba przyznać, że już dotąd oprocentowanie lokat było na tak niskim poziomie, że ledwo uzasadniało sensowność trzymania kasy na lokatach kosztem płynności. Postanowiłem zobaczyć jak wyglądają obecnie oferty lokat w lipcu 2013.

Na 3 miesiące Getinonline proponuje Lokatę słoneczną na 3,8%, z kolei FM bank łączący się z Polski Bankiem Przedsiębiorczości oferuje "Lokatę Spinającą" na 3 miesiące za 3,75%.

Na 6 miesięcy o na pierwszym miejscu z lokatą o oprocentowaniu 3,7% plasuje się GetinOnline - jest to lokata "Be Green".

Na 12 miesięcy w Getin Online znajdziemy "Lokatę Prezesa" która ma zmienne oprocentowanie oparte o WIBOR. Ponieważ RPP zapewnia, że wczorajsza obniżka stóp jest ostatnia z cyklu, więc można spodziewać się, że tak skonstruowane lokaty przez jakiś czas mają potencjał aby mieć w pewnym sensie stałe oprocentowanie. W tym momencie jest to około 3,78%.

Wydaje mi się, że w obecnych warunkach zakładanie lokat dłuższych niż 12 miesięcy jest obarczone zbyt dużym ryzykiem "systemowym" więc nie analizują ich tu. Zmienność warunków na rynkach może być na tyle duża w ciągu dwóch-trzech lat, że zakładanie takiej lokaty mija się z celem.
-->