czwartek, 9 stycznia 2014

Pozytywne zmiany w IKZE w kontekście podatków

Przy okazji strzyżenia OFE (stało się) i nas samych z naszych oszczędności emerytalnych, rząd przypadkiem wprowadził tą samą ustawą jedną (no może dwie) korzystną zmianę dla oszczędzających na Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

O IKZE pisałem stosunkowo niedawno w kontekście korzyści podatkowych. teraz ta korzyść może być jeszcze większa w przypadku przetrzymania tych oszczędności jednak do emerytury. Wypłaty z konta IKZE po osiągnięciu ustawowego wieku (65 lat) będą opodatkowane osobną, 10% ryczałtową stawką podatku co jest zauważalnie niższą stawką niż niż dzisiejsze 18% i 32%. Znika zatem niebezpieczeństwo, że oszczędzający w przyszłości zapłacą od pieniędzy z IKZE podatek dochodowy po wyższych stawkach niż obecne. W to miejsce pojawia się niższa stawka ryczałtowa -  to istotna korzyść podatkowa.

Przy okazji zmieniono także roczny limit wpłat na IKZE. Będzie on taki sam dla wszystkich oszczędzających i liczony w dużo prostszy sposób, bez względu na wysokość ich zarobków. Dzięki ujednoliceniu limitu wpłat na IKZE nie trzeba będzie zajmować się obliczeniami na własną rękę, a w przypadku większości oszczędzających limit ten będzie wyższy niż był.

 Opisane powyżej zmiany dotyczące IKZE wchodzą w życie już 15 stycznia 2014 r.

Przy okazji pomyślałem, sobie, że dla osób dobiegających 60 roku życia, IKZE staje się ciekawym mechanizmem obniżenia podatku. Trzeba tylko założyć IKZE przed 60 rokiem życia i wpłacać na nie przez pełne 5 lat kalendarzowych. Wtedy wypłaty dokonane po 65 roku życia będą obłożone stawką 10%. Ile można w ten sposób zaoszczędzić? Załóżmy, że przez pięć lat wpłacimy po 4200zł to jest 21000zł. Zalóżmy też, że zapłacilibyśmy od tej kwoty 18% podatku czyli 3780zł. Jeżeli te oszczędności wypłacimy po 65 roku życia to zapłacimy 10% podatku, czyli 2100zł. Różnica wynosi 1680zł - według mnie nie do pogardzenia. Dodatkowo, jeśli ktoś wpada w drugi próg podatkowy i płaciłby podatek wg stawki 32% to korzyść podatkowa z takiego manewru będzie jeszcze wyższa. Należy pamiętać tylko, że aby stosować przy wypłacie z IKZE stawkę 10% trzeba oszczędzac na IKZE minimum pełne 5 lat.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->