wtorek, 4 listopada 2014

Alior Bank podnosi prowizje

Wyższa kultura bankowości kosztuje. Niestety wygląda na to, że Alior Bank po raz kolejny postanowił przełożyć dużą liczbę klientów na strumień gotówki, podnosząc opłaty i prowizje. Dla obecnych klientów zmiany wejdą od 1 stycznia 2015 roku, natomiast dla nowych klientów będą obowiązywały od razu. 

Generalnie Aliorowi zależy na tym, aby być dla klientów "głównym bankiem" czyli takim, do którego spływają wynagrodzenia, emerytury czy stypendia. Ewentualnie można przelewać na swoje konto minimum 2000zł miesięcznie z innego banku. Dla takich klientów, prowizje nie będą dotkliwe lub opłat nie będzie wcale. Dla wszystkich innych konto będzie kosztowało i to niemało.

ROR będzie kosztował w takiej sytuacji 8zł + opłaty za wznawianie karty płatniczej.

Płatne będzie także konto "Rachunki bez opłat" (lol!), za które przyjdzie zapłacić 6zł (tak jakby funkcjonalnie czymkolwiek się różniło).

Oczywiście zawsze można będzie zmienić konto na "Konto Wyższej Jakości" z gwarancją 5 lat bez opłat (tylko chyba na tym może polegać ta wyższa jakość, bo pod żadnym innym niż taryfa względem nie wydaje mi się, żeby można było mówić o jakości konta)- tylko że taka operacja będzie nas kosztowała 150zł! Kompletnie bez sensu, to już lepiej zamknąć rachunek i otworzyć nowy tym bardziej, że "Konto Wyższej Jakości" też nie jest bezpłatne - małym druczkiem w tabeli opłat stoi, że jak nie będzie na nie przelewu 2500zł  w miesiącu to zapłacimy za nie 12zł. (Swoją droga takie układanie tabeli opłat w której stoi 0zł a dopiero z przypisu dowiadujemy się, że to jest 12zł to jest wg. mnie skandal).

Co więcej Alior na swojej stronie na temat Konta Wyższej Jakości chyba wprowadza w błąd sugerując, że nie ma na rynku konta z opłatami 0zł. Sam przecież korzystam z Prostego Konta Osobistego w Meritum Banku i za nic nie płacę. Może tabele prowizji się różnią, ale bez przesady, nie twierdźmy, że Alior jest jedyny,który ma darmowy rachunek, jeszcze jednocześnie podnosząc prowizję na innych dotąd darmowych.

Ciekaw jestem jak to będzie wyglądało kiedy Alior przejmie Meritum i wchłonie w swoją strukturę klientów z ich darmowymi kontami.Spodziewam się niestety, że dla obecnych klientów Meritum skończy się to podwyżkami opłat za rachunki i kombinowaniem co by tu zrobić aby ich uniknąć.

1 komentarz :

Inwestor pisze...

Mam tam sporo produktów, ale akurat inwestycyjnych, z konta nie korzystam, poza technicznymi operacjami. Raz już chciałem zamknąć po podwyżkach - skonwertowali mi wtedy konto na bezpłatne Alior Rachunek Bez Opłat. Jeśli teraz konwersja jest niemożliwa, to - jak dla mnie - do widzenia.

Dobra zresztą okazja, żeby uporządkować nieco finanse i poszukać tańszych/wygodniejszych alternatyw (a wiem, że takowe są).

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->