czwartek, 16 lipca 2015

Czy inwestowanie w nieruchomości na wynajem się opłaca? (wpis gościnny)

W czasach gdy waluty zachowują się na rynku w sposób nieprzewidywalny, a złoto przestaje być pewną lokatą kapitału, osoby poważnie myślące o inwestycjach zaczynają szukać pewnego i opłacalnego sposobu na pomnożenie swoich oszczędności. Jednym z niezmiennych, od lat wartych uwagi sposobów na inwestowanie pieniędzy jest rynek nieruchomości. W niniejszym tekście zajmiemy się szczególną sytuacją, czyli nieruchomościami na wynajem.


Mieszkania czy lokale użytkowe
Pierwsze pytanie, jakie musi sobie zadać każdy inwestor, planujący zarobić na wynajmie nieruchomości, zawsze brzmi: czy bardziej opłaca się inwestować w branżę mieszkaniową, czy raczej szukać klientów wśród firm, poszukujących miejsc na biura i powierzchnie magazynowe? Zdaniem Andrzeja Wrońskiego, polskiego przedstawiciela P3 Logistic Parks, europejskiego inwestora z branży nieruchomości, absolutnym hitem są obecnie powierzchnie magazynowe dla firm zajmujących się sprzedażą internetową. Dynamiczny rozwój e-commerce sprawił, że zyski z wynajmu hal magazynowych przekroczyły te z inwestycji w nowe biura. Warto pamiętać, że to właśnie biura były wcześniej wskazywane jako najbardziej opłacalna lokata kapitału w przypadku zakupu nieruchomości na wynajem. Wynajem mieszkań oczywiście również jest opłacalny, ale uważa się, że ten segment rynku nie jest obecnie tak bardzo dynamiczny i nie rozwija się w zbyt dużym tempie.

Inwestowanie w dużych miastach
Oczywiście rynek nieruchomości na wynajem zupełnie inaczej wygląda w dużych miastach, do których ludzie przeprowadzają się w poszukiwaniu pracy, a inaczej w mniejszych miejscowościach, w których raczej ubywa mieszkańców. Dlatego właśnie to to większe, prężnie działające ośrodki są o wiele pewniejszym miejscem na tego rodzaju inwestycje. Warto zaznaczyć, że tendencja ta dotyczy nie tylko mieszkań, ale również powierzchni magazynowych i biur. To zrozumiałe, ponieważ wszystko to łączy się ze sferą ekonomiczną – tam gdzie powstają nowe zakłady i rozwijają się już istniejące firmy, ożywa również rynek mieszkań. Portal Money.pl pod koniec ubiegłego roku informował czytelników, że zyski z wynajmu w dużych miastach rosną. Średnia stopa zwrotu wynosiła 4,71% netto. Choć wydaje się to niewielką wartością, wypada zauważyć, że wzrost ten miał miejsce w czasie gdy obniżano stopy procentowe, więc kredyty mieszkaniowe stawały się bardziej atrakcyjne. Mimo to rynek mieszkań na wynajem miał się bardzo dobrze.

Przeciętna opłacalność wynajmu
Portal Money.pl, publikując dane statystyczne dotyczące opłacalności inwestowania w nieruchomości na wynajem pokazał poniższy wykres, z którego wynika, że w ciągu ostatnich czterech lat sytuacja na rynku była wprawdzie dość dynamiczna, ale wszystko wskazuje na to, że ostry spadek cen, który miał miejsca na przełomie 2012 i 2013 roku jest już raczej opanowany i obecnie mamy do czynienia przede wszystkim z drobnymi korektami na rynku. Stopa zwrotu waha się w ciągu ostatnich dwóch lat o około 0,2-0,35. Wskazuje to na stabilną sytuację inwestorów.

Nieruchomości a giełda
Mówiąc o inwestycjach zazwyczaj wskazuje się przede wszystkim na giełdę. Inwestowanie w nieruchomości na wynajem pojawia się w tym kontekście dopiero na którejś z pozycji. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim dlatego, że giełda cieszy się wśród inwestorów o wiele większym zainteresowaniem. Wysoka stopa zwrotu działa na nich jak magnes. I rzeczywiście, inwestowanie w giełdę może przynieść o wiele większe zyski, zwłaszcza w krótkim terminie. Trzeba jednak pamiętać o tym że inwestowanie w aktywa giełdowe łączy się również z o wiele wyższym progiem ryzyka. Branża nieruchomości na wynajem nie gwarantuje tak spektakularnych zwyżek, ale w zamian może zaproponować stabilną sytuację i o wiele mniejsze ryzyko, co pozwala na większą swobodę inwestycyjną w dłuższej perspektywie.
Wykres: Money.pl
 
Autor artykułu
Artykuł przygotował Michał Polaczko z bloga finansepolaka.pl, który porusza tematy finansowe Polaków.
-->