czwartek, 1 października 2015

Zmiany w zasadach kredytów studenckich w roku akademickim 2015/2016

Mamy październik, zaczął się nowy rok akademicki. Tak jak obiecywałem jakiś czas temu postanowiłem zrewidować informacje o kredytach studenckichOd września bieżącego roku nastąpiły na tym polu pewne zmiany. Oto co udało mi się ustalić. 

Do dnia 15 listopada 2015 r. studenci i doktoranci uczelni i jednostek naukowych mogą ubiegać się o niskooprocentowane kredyty studenckie. Kwoty kredytów studenckich mają wzrosnąć – będzie można wybrać pomiędzy dwoma wysokościami miesięcznej transzy: podstawową (600 zł) oraz podwyższoną (800 zł). Osoby, które dotychczas korzystały z niższej stawki, będą mogły w tym roku akademickim skorzystać z wyższej. 

Kredyt będzie mógł być przyznany nawet na 6 lat studentom i na 4 lata doktorantom. Transze kredytu wypłacane są przez okres 10 miesięcy w roku akademickim. Warunkiem otrzymywania kredytu jest posiadanie statusu studenta lub doktoranta potwierdzone ważną legitymacją studencką lub doktorancką.

Prawo do otrzymania kredytów mają studenci i doktoranci, będący osobami cywilnymi, pod warunkiem, że rozpoczęli studia wyższe przed ukończeniem 25 roku życia. Konieczne będzie także spełnienie kryterium dochodowego (nie znalazłem informacji, aby miało być inaczej - poprawcie mnie jeśli się mylę), które w ubiegłym roku akademickim wynosiło 2500zł na członka rodziny. W grudniu MNiSW ogłosi w tym temacie specjalny komunikat.

Wniosek o przyznanie kredytu można składać będzie dnia 15 listopada 2015 r. w jednym z następujących banków: 
  • PKO Bank Polski S.A.
  • Bank PEKAO S.A.
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi), 
  • SGB-Bank S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi). 

Banki mają czas na decyzję o przyznaniu kredytu do lutego. W przypadku oceny negatywnej w jednym banku student będzie mógł w terminie do dnia 28 lutego 2016 r. złożyć wniosek o udzielenie kredytu w innym banku. Umowy o kredyt mogą być podpisywane do 31 marca 2016 r. 

W przypadku braku możliwości sprostania wymogom banków w zakresie zabezpieczenia spłaty kredytu, przy ubieganiu się o kredyt student może się starać o poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego oraz o poręczenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

W przypadku przejściowych trudności w spłacie kredytu, bank – na wniosek kredytobiorcy – może zmniejszyć na okres pół roku wysokość raty spłaty kredytu do 20% przeciętnego miesięcznego dochodu kredytobiorcy z ostatnich trzech miesięcy. Jeżeli kredytobiorca znajdzie się w trudnej sytuacji materialnej spowodowanej utratą stałego źródła dochodu lub przypadkiem losowym uniemożliwiającym spłatę kredytu, może wystąpić do banku z wnioskiem o zawieszenie spłaty kredytu wraz z odsetkami na okres maksymalnie 12 miesięcy. 

Jeżeli kredytobiorca ukończył studia w grupie 5% najlepszych absolwentów uczelni lub studiów doktoranckich, może uzyskać umorzenie 20% kredytu. Kredyt może być również umorzony częściowo lub w całości z uwagi na trudną sytuację życiową lub trwałą utratę zdolności do spłaty zobowiązań. 

2 komentarze :

Jacek pisze...

kiedyś wziąłem kredyt studencki...opłaca się jeśli go inwestujemy w bezpieczne instrumenty - można na nim zarobić, ja niestety wszystko przejadałem na tamte czasy :)

Jakub pisze...

Najlepsza inwestycja to inwestycja w siebie! Ryzykowanie kredytu studenckiego przy słabej wiedzy nt. rynków finansowych... kiepski pomysł :)

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->