wtorek, 27 października 2015

Listopadowa 11 - nowa oferta obligacji MF

W listopadzie standardowa oferta obligacji skarbowych, zostanie wzorem poprzednich jednorazowych emisji, wzbogacona o "Listopadową 11". Będzie to już czwarta emisją specjalna obligacji oszczędnościowych skierowana do nabywców indywidualnych. Pierwsza miała miejsce 2 lata temu w listopadzie 2013 r. ("Listopadowa 13") - sprzedaż wyniosła 874 mln zł. Druga nastąpiła w lutym 2014 r. ("Lutowa 7") - sprzedaż wyniosła 282 mln zł, a trzecia w grudniu 2014 r. ("Grudniowa 14") kiedy sprzedano 487 mln zł. 

Te tak zwane Krótkookresowe Obligacje Skarbowe (w skrócie KOS) charakteryzują się tym, że nie są emitowane regularnie i wypuszczane są na okresy krótsze niż dwa lata. Listopadowa emisja będzie dostępna do nabycia również poprzez zamianę, a także (co jest nowością) będzie można ją nabyć także w ramach konta IKE-obligacje.

Jaka jest charakterystyka listopadowej jedenastki KOS?

Są to 11 miesięczne obligacje oznaczone kodem KOS1016.
Wartość nominalna to 100zł.
Okres do wykupu wynosi 11 miesięcy.
Oprocentowanie Listopadowej 11 jest znane w momencie zakupu i wynosi:
  •      0,11% - w pierwszych dwóch miesiącach,  
  •      1,11% - od 3 do 8 miesiąca,
  •      2,11% - od 9 do 10 miesiąca,
  •     11,11% - w 11 miesiącu.
Po każdym miesiącu narosłe odsetki będą kapitalizowane zwiększając wartość odsetek naliczanych w następnym miesiącu.

Kupując obligację za 100 zł otrzymamy przy wykupie 101,84 zł. Odpowiada to rentowności 2,00% w skali roku. 

Obligacja posiada opcję wcześniejszego zakończenia oszczędzania bez opłat i utraty narosłych odsetek.

Co ciekawe W związku z emisją "Listopadowej jedenastki" oprocentowanie obligacji dwuletnich zostało w listopadzie jednorazowo podniesione do poziomu 2,10% a obligacji trzyletnich do poziomu 2,20%. 
Czy to się opłaca? Cóż - w przypadku lokat bankowych można znaleźć kilka z oprocentowaniem powyżej 2%, ale dla na prawdę dużych środków wybór jest niewielki. W obecnej sytuacji obligacje te mogą być więc zatem realną alternatywą dla lokat oferowanych przez niektóre banki.

Więcej informacji na stronie obligacjeskarbowe.pl

Emisja specjalną obligacji oszczędnościowych dostępna będzie do nabycia także poprzez zamianę. Cena zamiany została ustalona w wysokości 99,90 zł, co pozwoli uzyskać rentowność 2,12% w skali roku.Obligacja posiada też opcję wcześniejszego zakończenia oszczędzania bez opłat i utraty narosłych odsetek.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->