piątek, 12 lutego 2016

Nowe 200zł

Dzisiaj Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu nową wersję banknotu 200zł z ulepszonymi zabezpieczeniami. Już niedługo zatem będziemy mogli się natknąć na nowe banknoty wypłacając je z banku lub bankomatu. 

Wzory nowej dwusetki prezentują się następująco:

Na nowym banknocie umieszczono m.in. nitkę okienkową z efektem zmienności optycznej, ozdobny element graficzny, płynnie zmieniający kolor ze złotego na zielony, złoty opalizujący ornament, wzbogacono znak wodny, zmieniono znak recto-verso i lewa część banknotu, gdzie znajduje się znak wodny, jest niezadrukowana. Wprowadzono także ułatwienia dla osób niewidomych i niedowidzących:  10 ukośnych pasków umieszczonych wzdłuż krótszych krawędzi banknotu i trójkąt w lewym dolnym rogu wykonany z drobnych kółek wyczuwalnych w dotyku.

Co ciekawe NBP prowadzi tez prace nad banknotem 500zł z wizerunkiem Jana III Sobieskiego. Cała seria banknotów została zaprojektowana przez Andrzeja Heidricha.


6 komentarzy :

Darek M.W. pisze...

Wow, świetnie się prezentuje. Moim zdaniem lepsze niż stare 200-tki. Tylko tak naprawdę mało kto używa tak wysokich nominałów, nie mówiąc już o tym, że jak wyciągasz taki z portfela to widzisz strach w oczach sprzedawcy (z czego ja wydam :D).

Przegląd Finansowy pisze...

W obliczu nadchodzącego kryzysu bankowego przyda się do wypychania materacy, więcej gotówki się zmieści pod standardowy materac ;)

Krystian pisze...

No ładna ta dwusetka.. Chociaż nie wiem po co robili jej nowy projekt, skoro i tak jest rzadko używana.

Maciej pisze...

Mój ulubiony banknot :)

Doradca pisze...

Dzieło sztuki! Czekamy zatem na banknot 500 zł

Doradca Finansowy pisze...

Obyśmy mieli takich jak najwięcej :)

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->