poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Yanis Varoufakis - "Globalny Minotaur" - recenzja książki

Ostatni czas na blogu to jest czas recenzji książek. Może tak jest, że ostatni okres mam okazję więcej czytać, faktem jest zaś, że też wpadają mi często coraz to nowe tytuły do przeczytania. Ostatnio taką pozycją była książka napisana przez byłego ministra finansów Grecji Yanisa Varoufakisa (Janis Warufakis, gr. Γιάνης Βαρουφάκης).

Ktoś, mógłby powiedzieć, że bankrutów słuchać nie warto bo cóż może nam o globalnym systemie ekonomicznym opowiedzieć minister finansów zbankrutowanego kraju. Otóż - błąd. Po pierwsze wiele może nam opowiedzieć o układzie sił który doprowadził Europę i świat do takiego stadium ekonomicznego w jakim się teraz znajduje. Bądź co bądź Varoufakis negocjował z UE, MFW i EBC. Po drugie jeśli się wsłuchać w to co ma do powiedzenia, okazuje się, że mówi bardzo konkretnie i jasno na temat fundamentów światowego kryzysu. Polecam obejrzenie na youtube paru wywiadów z nim i wykładów, które są dostępne. Na prawdę jest to bardzo wartościowe i pouczające.

Dla libertarian jest lewakiem, który krytykuje neoliberalizm i wolny rynek - rzecz w tym, że punktuje neoliberalizm dosyć precyzyjnie wskazując jak to się stało że jesteśmy tu i teraz.

Książka "Globalny Minotaur" to historia uzyskiwania przez USA hegemonistycznej pozycji na świecie od czasów kryzysu w 1929 roku aż do dnia dzisiejszego. USA stworzyło po drugiej wojnie światowej mechanizm, który miał utwierdzić dominującą pozycję Stanów Zjednoczonych w tworzącym się dwubiegunowym świecie. Mechanizm ten miał służyć stworzeniu rynków dla eksportu amerykańskich produktowy poprzez pobudzenie odbudowy i rozwoju zrujnowanych gospodarek Niemiec i Japonii. Fundamentami tego Globalnego Planu były "Plan Marshalla" i układ z Bretton Woods cementujące dominację dolara jako waluty rezerwowej na świecie. To pozwoliło USA stworzyć mechanizm recyklingu nadwyżek produkcji przemysłu amerykańskiego. Kiedy system ten stał się na dłuższą metę nie do utrzymania po kryzysie lat '70 ciąg potężnego silnika światowej gospodarki jakim było USA został odwrócony. Zamiast eksportować Stany zaczęły importować zwiększając swoje deficyty handlowe i budżetowe. Przedmiotem eksportu stały się tymczasem dolary i produkty finansowe wytwarzane na Wall Street. Taki układ sił stworzył tytułowego globalnego Minotaura, który pożera złożone w ofierze nadwyżki produkcyjne z całego świata, stwarza dogodne warunki re-inwestycji nadwyżek finansowych i nie pozwala się od siebie uwolnić.

Varoufakis opisuje cały ten proces przejścia od "globalnego planu" przez fazę "globalnego Minotaura" do tego co obecnie nazywa "bankruptokracją" - rządami zbankrutowanych instytucji finansowych zbyt wielkich by upaść. Czyni to w sposób łatwy do zrozumienia dla niewprawnego czytelnika, a jednocześnie przejrzysty i celny. Zawiodła mnie jedynie jedna rzecz - książka była dla mnie za krótka, zbyt szybko się skończyła i brakowało mi jednego czy dwóch rozdziałów o tym co dziś i teraz dzieje się w światowej gospodarce. Chętnie przeczytałbym na ten temat więcej (co nie znaczy, że autor tego nie poruszał - poruszał i owszem, ale dla mnie za mało). Trochę zabrakło mi na przykład więcej na temat bieżącej sytuacji gospodarczej w Unii Europejskiej, o czym autor miałby zapewne wiele do powiedzenia.

Warto pochylić się nad tą lekturą dlatego, że pozwala ona w sposób jaśniejszy i bardziej zrozumiały ogarnąć to co działo się i dzieje z Unią Europejską, Grecją krajami południa. Poznawszy punkt widzenia Varoufakisa jesteśmy w stanie zrozumieć rolę Niemiec w Unii i ich motywacje, jak również relację pomiędzy Unią a USA.

Polecam lekturę.

Globalny Minotaur
Ciekawa analiza historii pozycji ekonomicznej Stanów Zjednoczonych od kryzysu w 1929 roku do pokłosia kryzysu 2008 roku.
Wydawca: PWN
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-01-18340-0
Globalny Minotaur
Yanis Varoufakis - "Globalny Minotaur" - recenzja
Książka "Globalny Minotaur" to historia uzyskiwania przez USA hegemonistycznej pozycji na świecie. USA stworzyło po drugiej wojnie światowej mechanizm, który miał utwierdzić dominującą pozycję Stanów Zjednoczonych w tworzącym się dwubiegunowym świecie. Kiedy system ten stał się na dłuższą metę nie do utrzymania zamiast eksportować Stany zaczęły importować zwiększając swoje deficyty handlowe i budżetowe. Taki układ sił stworzył tytułowego globalnego Minotaura.
Date published: 08/01/2016
5

3 komentarze :

Krystian pisze...

Moi znajomi biorą ślub i zamiast kwiatów poprosili o książki. Myślicie, że to dobry pomysł, żeby kupić im tą? Zastanawiam się nad jakąś fajną propozycją.

Robert Malanowski pisze...

Bardzo cdziękuję za recenzje! Książka wydaje się bardzo ciekawa. Dobrze zapoznać się z poglądami "z różnych stron" w ten sposób możemy budować swój własny osąd

Kasia pisze...

Nie słyszałam o tej książce, ale wpis mnie zaciekawił :)

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->