środa, 8 lutego 2017

Przechowywanie złota na antypodach - złoto alokowane w Perth Mint w Australii

Pisałem kiedyś na temat możliwości przechowywania złota za granicą w takich firmach jak BullionVault czy Goldmoney. Tamte możliwości nadal istnieją, niedawno jednak natrafiłem na ciekawostkę związaną z możliwością założenia depozytu w mennicy Perth Mint w Australii.

Mennica w Perth jest najstarszą istniejącą do tej pory mennicą w Australii i jest szeroko znana w świecie inwestorów w złoto, produkowane przez nią sztabki czy monety z wizerunkiem australijskiego kangura są rozpoznawalne i dostępne w sklepach sprzedawców złota inwestycyjnego na całym świecie.

Otóż ciekawostką jest fakt, że Perth Mint oferuje także program depozytowy, w ramach którego można online dokonywać zakupu i sprzedaży przechowywanego w mennicy złota. Perth Mint’s Depository Online działa w ten sposób, że zakładamy online konto na stronie mennicy i po jego walidacji możemy nabywać i przechowywać złoto w trzech formach: niealokowanej, puli alokowanej i całkowicie alokowanej. Poniżej wyjaśnię o co chodzi, najpierw jednak streszczę jak otworzyć konto i jakie są warunki.

Aby otworzyć konto należy zalogować się na portalu a następnie przejść weryfikację. W tym celu należy przesłać do Mennicy potwierdzone notarialnie kopie dokumentów: paszportu/dowodu i wyciągu/opinii bankowej z numerem konta i naszymi danymi oraz adresem.

Na korzystanie z konta są niestety nałożone limity transakcyjne. Minimalna kwota zakupu to 50 AUD, a maksymalna kwota zakupu to 5000 AUD. Nie doczytałem się czy są limity na spieniężanie złota.

Zasilenie konta jest możliwe tylko z potwierdzonego i powiązanego z naszym depozytem rachunku bankowego. Generalnie nasze konto depozytowe może być powiązane z jednym tylko rachunkiem bankowym i zmiana tego rachunku powiązanego jest dosyć mocno utrudniona. Wpłaty na pokrycie zakupów są możliwe w dolarach australiskich lub dolarach amerykańskich.

Posiadanie konta depozytowego umożliwia nabywanie i sprzedawanie złota, platyny lub srebra i utrzymywanie go w depozycie w trzech formach:
  • niealokowanej (złoto, platyna, srebro) - zabezpieczeniem jest metal będący w mennicy w trakcie procesu produkcji,
  • puli alokowanej (tylko srebro) - zabezpieczeniem jest zbiór sztab w magazynie mennicy,
  • całkowicie alokowanej (złoto, srebro) - zabezpieczeniem są konkretne, przypisane do nas sztaby lub monety.
Powyższe typy różnią się opłatami za przechowywanie (przypadku niealokowanych nie ma opłat) i czasem potrzebnym na dostawę fizycznego metalu, jeśli taką sobie zażyczymy (2 dni w przypadku alokowanego, 10 dni dla niealokowanego).

Warto wspomnieć, że Perth Mint jest firmą państwową będącą własnością rządu Australii Zachodniej i przechowywane w niej metale szlachetne są w 100% gwarantowane przez rząd.

W przypadku posiadania w swoim depozycie złota alokowanego jest możliwe zamówienie jego dostawy (oczywiście za opłatą pokrywającą koszty logistyki). Jest możliwe także osobiste zweryfikowanie na miejscu swojego depozytu (tylko alokowanego) po wcześniejszym umówieniu się (w Perth w Australii).

Wygląda to więc tak, że istnieje pewna ciekawa opcja przechowywania złota na antypodach, ale z racji odległości fizycznej i formalności wydaje mi się, że należy to traktować raczej jako ciekawostkę niż rzeczywisty produkt dla klientów z Europy. Znacznie łatwiejsze i praktyczniejsze w tym porównaniu wydają się być opcje takie jak właśnie Bullion Vault czy Goldmoney.

Jeżeli chcesz przeczytać więcej na temat inwestowania w złoto polecam mój wpis pt. "Małe kompendium inwestowania w złoto fizyczne".

Jeżeli chcesz kupić złoto inwestycyjne zapoznaj się z listą sprzedawców złota i metali szlachetnych.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->