środa, 15 lutego 2017

Jak sprawdzić autentyczność złotych sztabek i monet bez profesjonalnego sprzętu? - artykuł sponsorowany

Inwestycja w metale szlachetne to coraz powszechnej wybierana metoda oszczędzania, a w zasadzie ochrony kapitału. Złoto, srebro i platynowce to naturalne minerały kopalne, których nie da się wytworzyć w warunkach laboratoryjnych. Dzisiejsza technologia, bardzo zaawansowana i niesamowicie kosztowna umożliwia np. produkcję diamentów i innych kamieni szlachetnych, które będą miały właściwości fizyczne identyczne jak te naturalne – oczywiście istnieje też metodologia (również droga) rozpoznawania, które kamienie są naturalne a które „wyhodował człowiek”. Choć wytworzenie kilku atomów złota udało się w 1980 roku poprzez przemianę jądrową bizmutu uczonemu Glennowi T. Seaborgowi ale eksperyment z uwagi na koszty zapisał się w historii jako ciekawostka.

W polskich zasobach internetowych znaleźć można sporo ciekawych stron na których można poczytać o złocie i srebrze, sensie inwestowania w metale szlachetne, mniej lub bardziej trafne prognozy i analizy cenowe, w naszym odczuciu brakuje jednak sensownych informacji dla osób inwestujących w fizyczne metale szlachetne odnośnie rozpoznawania autentyczności monet i sztabek. Wśród internetowych , samozwańczych znawców panuje przekonanie że opłacalność podrabiania takich walorów jest np. od 50 czy 100 gramowej sztabki. Otóż nie – na rynku niestety można spotkać falsyfikaty przeróżnych sztabek, nawet o najmniejszych gabarytach czy 1 uncjowych (i pewnie mniejszych) monet srebrnych, których wartość to połowa sztabki złota o masie 1 grama.

Od dawna w obiegu są podrabiane stare, złote dolarówki, carskie ruble i niemieckie marki, jednak znaczna część tych monet jest ze złota a fałszerze zarabiali na różnicy pomiędzy ceną kruszcu a monety bulionowej ( oczywiście istnieją również falsyfikaty o zaniżonej próbnie złota, a nawet srebrne pozłacane ale te można wychwycić z bardzo łatwy sposób). Złoto i srebro oraz ich stopy mają określoną gęstość (masę właściwą) oraz określone właściwości magnetyczne – już te czynniki sprawiają, że wyrobów nie da się podrobić idealnie. Istnieją również takie właściwości fizyczne jak prędkość rozchodzenia się fali dźwiękowej, konduktywność czy przewodność cieplna i dzięki tym właściwościom oczywiście z pomocą odpowiedniego sprzętu również można sprawdzić dany metal.

Sprawdzenie gęstości sztabki lub monety oraz sprawdzenie właściwości magnetycznych daje 100% pewność czy mamy do czynienia z autentycznym wyrobem.

Gęstość domowymi sposobami można sprawdzić na 3 sposoby.

1. Sprawdzenie gęstości za pomocą piknometru. 


Piknometr składa się z pojemnika i pokrywki z otworem, jest to bardzo proste akcesorium, oprócz samego piknometru będziemy potrzebować wagę oraz wodę, najlepiej destylowaną.
Fot. Piknometr, źródło: http://anticorr.pl

Aby ustalić masę właściwą (gęstość) sztabki czy monety potrzebujemy 3 wartości:
  • m1 - masa sztabki (bez opakowania)/monety, 
  • m2 - masa pojemnika z pokrywką oraz z wodą 
  • m3 - masa pojemnika z pokrywką z wodą oraz monetą/sztabką w środku 

Podstawiamy do wzoru gęstość = m1 * gęstość wody/(m1+m2-m3) 

Gęstość wody zależy od jej temperatury https://www.fizyka.umk.pl/~lab2/tables/H2O.html 

W warunkach pokojowych możemy przyjąć, że gęstość wody jest równa 1.

Więcej o metodzie pomiaru za pomocą piknometru: http://www.mennicakapitalowa.pl/Sprawdzanie-autentycznosci-monet-za-pomoca-gestosciomierza-blog-pol-1484830423.html

2. Ważenie metali w wodzie ( waga hydrostatyczna)

 
Fot. TESTER CZYSTOŚCI METALU WTB/AU Źródło: RadWag


Gęstość wyznaczymy również za pomocą wagi, która umożliwia ważenie w powietrzu oraz w wodzie. Taka waga obliczy gęstość w naszym wypadku sztabki (bez opakowania ) lub monety w następujący sposób: 

Gęstość = masa w powietrzu * gęstość wody/ (masa w powietrzu – masa w wodzie) 

Masa w powietrzu to nic innego jak sprawdzenie ile waży moneta lub sztabka (bez opakowania). Aby zważyć obiekt w wodzie musimy zauważyć że waga hydrostatyczna jest zbudowana w taki sposób, że pojemnik z woda nie naciska na szalę, a zawieszona tacka jest na cienkich linkach, wyzerowana waga zważy przedmiot zanurzony całkowicie w wodzie. W praktyce wygląda to tak: https://www.youtube.com/watch?v=3Vqb3Av71AE&t=8s 

Pomocne będzie również zapoznanie się z ćwiczeniem z fizyki – wyznaczanie gęstości za pomocy wagi szalkowej:
Fot . Ważenie w wodzie za pomocą wagi szlakowej, Źródło: http://www.lhup.edu/~dsimanek/scenario/labman1/archim.htm

3. Trzeci sposób to uproszczona wersja drugiego sposobu (mniej dokładny) 


Gęstość = masa w powietrzu / masa w wodzie Masę w wodzie ustalamy w następująco– na szalę wagi kładziemy pojemnik z wodą, tarujemy wagę, do wody wprowadzamy monetę/sztabkę zawieszoną na nitce/żyłce/cienkim drucie ( o bardzo małej, pomijalnej masie ) , która jest przymocowana do statywu (ewentualnie trzymamy ręku)

Inne właściwości, które możemy badać


Niełatwo znaleźć inny metal lub stop aby znaleźć zamiennik dla złota /srebra o takiej samej gęstości. Powyższa tabela zawiera metale o podobnych gęstościach, jednak różnią je właściwości magnetyczne oraz prędkość rozchodzenia się dźwięku. Diamagnetyki są metalami które są odpychane przez magnes, paramagnetyki są lekko przyciągane – te dodatkowo właściwość pozwala łatwo wyłapać falsyfikat dzięki wadze magnetycznej, która można zrobić samemu http://www.mennicakapitalowa.pl/Waga-magnetyczna-domowej-roboty-do-sprawdzania-sztabek-blog-pol-1484308120.html

Co ważne nie ma znaczenia czy badamy sztabkę/monetę w opakowaniu czy bez. Dodatkowo można zweryfikować monetę lub sztabkę bez opakowania za pomocą USG - badania ultradźwiękowe, które wykorzystują zjawiska rozchodzenia się fali o częstotliwości ultradźwiękowej. https://www.youtube.com/watch?v=_T8fdshyEek 

Za pomocą np. odpowiedniego testera można sprawdzić czy badany metal to złoto/srebro i czy w wyrobie nie ma np. rdzenia z innego metalu. 

Tekst przygotowany przez redakcję bloga dostępnego w ramach serwisu http://www.mennicakapitalowa.pl

Disclosure: Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy. Otrzymałem wynagrodzenie za jego  publikację

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->