wtorek, 19 grudnia 2017

Kilka słów o zlocie

W nagłówkach wszędzie króluje obecnie Bitcoin. Nawet na stronach dotyczących złota większość artykułów dotyczy... bitcoina... Mamy taką fazę manii spekulacyjnej.Tymczasem dawno, ale to na prawdę dawno nie pisałem nic na temat złota. Postanowiłem zatem aby wrzucić kilka informacji, które niespecjalnie się przebijały ostatnio do mediów finansowych.

Zaczynajmy

Niemiecki Bundesbank wcześniej niż zapowiadano zakończył operację repatriacji 674 ton złota z zagranicy. Przewieszono do Niemiec w sumie 374 tony złota z Paryża i 300 ton z Nowego Jorku. Pierwotnie planowano, że przewiezienie złota z Nowego Jorku zajmie dłużej, aż do 2020 roku.

50 lecie monety Kruggerrand - w 1967 roku wypuszczono pierwszą z tych najpopularniejszych obecnie na świecie monet bullionowych. Od tego czasu wybito 60 mln sztuk tych monet, z czego zdecydowana większość to monety o wadze 1oz. 

Jedna trzecia rynku złota przypada na sektor "finansowy" czyli ETFy i inwestycje w złoto (źródło - World Gold Council)
 

Shanghai International Energy Exchange ogłosiła w zeszłym tygodniu, że zakończyła piątą rundę testów nowego kontraktu na ropę, denominowanego w juanach a wymienialnego na złoto. Istnieje szansa, że handel tym instrumentem zostanie uruchomiony jeszcze przed końcem tego roku.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->