poniedziałek, 20 stycznia 2020

Dlaczego Polacy nie lokują oszczędności w funduszach?

Trafiłem na artykuł na blogu Subiektywnie o Finansach na temat jak w tytule. Przyznam się, że sam od wielu lat nie trzymam oszczędności w funduszach inwestycyjnych. Już parę lat temu zraziły mnie do nich słabe wyniki i wysokie koszty zarządzania.
Najgorsze są prowizje - kiedy trzeba zapłacić kilka procent z góry za "sprzedaż" to traci się na dzień dobry. Eldorado dla banków które pośredniczą i TFI które na tym zarabiają. Najważniejszy jest marketing a nie rezultaty.
Poza tym  w ostatnich latach fundusze zaliczyły kilka wtopek...

Autor na blogu twierdzi, że zarządzający funduszami nie umieją opowiadać historii o długoterminowym oszczędzaniu w fundusze. Ja twierdzę, że opowiadają niestworzone historie i obiecują gruszki na wierzbie, tworzą produkty tylko po to aby zakosić prowizję ze sprzedaży a potem przekształcają w inny fundusz, z lepszym wykresem (w tył). 

2 komentarze :

Unknown pisze...

w M Banku-zero zł. za kupno i sprzedaż, na platformie inpzu-opłata za zarządzanie 0,5% dla wszystkich funduszy

Smorczak pisze...

w mBanku 0zł za zakup i sprzedaż, ale płaci się prowizję za zarządzanie funduszem

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->