wtorek, 22 czerwca 2021

NBP zwiększa rezerwy złota

Studiując raport o płynnych aktywach i pasywach publikowany przez NBP uważni czytelnicy zauważą, że w maju NBP zwiększył rezerwy złota o 60 tyś uncji. Nie jest to wiele w kontekście tego, że w lipcu 2019 kupił około 100 ton. Niemniej jednak, oficjalnie zapowiadana strategia NBP zakłada, że zakupy będą kontynuowane. "W ciągu kilku lat chcemy dokupić jeszcze co najmniej 100 ton i też trzymać je w Polsce. " powiedział Adam Glapiński prezes NBP

Obecnie NBP posiada około 229 ton złota, z czego mniej więcej połowa znajduje się w Polsce.

Warto zwrócić też uwagę na to, że banki centralne zaczęły kupować coraz więcej złota podczas gdy na początku lat 2000 jeszcze je sprzeawały.

2 komentarze :

Unknown pisze...

Szkopuł polega na tym, że NBP nie kupił złota - ale kupił ETF, czyli tzw. "papierowy kruszec". To zwykła kartka papieru ze znakiem wodnym i zapisem bankowym - o prawdziwej wartości pojedynczej karki papieru wyrwanej z zeszytu!

CO TO SĄ "ETF"

GOLD EXCHANGE TRADED FUNDS

ETF (Gold Exchange Traded Funds), czyli instrumenty finansowe replikujące cenę złota. Uczestnicy funduszy ETF wchodzą w posiadanie złota niealokowanego w realnie istniejącym kruszcu. ETF-y są kupowane i sprzedawane tak jak akcje. Szacuje się, ze nawet 95% złota, którym obraca się w Londynie jest niealokowane. W ubiegłych latach sprzedawano tam co roku ok. 1,3 mln ton złota ogółem, czyli prawie 7 razy więcej niż kiedykolwiek go wydobyto.
ETF nie jest nawet obligacją ani żadnym papierem dłużnym. To następne narzędzie ekonomiczne do oszukiwania ludzi!

Przegląd Finansowy pisze...

a to skąd takie wiadomości, że NBP kupił ETF? Może jakieś źródło?

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->