środa, 27 lipca 2022

Jakie będzie oprocentowanie obligacji w sierpniu?

Jest już dostępna informacja o warunkach emisji sierpniowych obligacji skarbowych. Zobaczmy zatem czy i jak zmieni się ich oprocentowanie w związku ze zmianami stóp procentowych i inflacją.

Trzymiesięczne obligacje o stałym oprocentowaniu nadal będą miały odsetki na poziomie 3%. Tu nie ma żadnej zmiany. Jest to wyjątkowo niskie oprocentowanie zważywszy na fakt, że na niektórych kontach oszczędnościowych zaczynają się pojawiać odsetki wyższe.

Roczne obligacje o zmiennym miesięcznie oprocentowaniu (tzw ROR), z których odsetki wypłacane są co miesiąc, i ustalane na podstawie stopy referencyjnej NBP będą od sierpnia płacić 6,5% w pierwszym okresie. Jest to o pół procenta więcej niż w serii lipcowej, ale wciąż nie dużo na tle inflacji.

Obligacje dwuletnie o zbliżonej konstrukcji, tzn. z oprocentowaniem opartym o stopę referencyjną i płatnościami co miesiąc będą oprocentowane na 6,75% (też pół procenta w górę).

Trzyletnie oszczędnościowe zmiennoprocentowane obligacje skarbowe z sześciomiesięcznym okresem odsetkowym będą płacić też o pół procent więcej tj 6,5% w pierwszym okresie. Ich oprocentowanie jest oparte na WIBOR6M

Czteroletnie indeksowane inflacją obligacje skarbowe (COI) będą w pierwszym roku płacić 6,5%. jest to o pół procenta więcej niż seria lipcowa, ale i tak grubo poniżej inflacji.

Dziesięcioletnie obligacje emerytalne (EDO) też poszły z oprocentowaniem w pierwszym roku w górę względem poprzedniej serii i będą dawały 6,75%

Rodzinne sześcioletnie obligacje skarbowe dla beneficjentów programu 500+ (ROS) będą oprocentowane w pierwszym roku na 6,7%, zaś dwunastoletnie (ROD) na 7%.Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->