poniedziałek, 7 listopada 2022

Banki centralne ponownie dokupywały złoto

 W trzecim kwartale 2022 roku, korzystając z pewnej stagnacji cenowej, banki centralne kupiły niemal 400ton złota. Tym razem NBP nie zwiększał już swych rezerw, które po ostatnich zakupach w początku tego roku, wynoszą obecnie 229ton.

Złoto od wybuchu wojny na Ukrainie znajduje się w stosunku do dolara w trendzie spadkowym. Kiedy spojrzeć na kurs dolarowy z szerzej perspektywy widać, że jest to odreagowanie silnych wzrostów z lat 2019-2020


Ta tendencja wyraźnie zachęca do uzupełniania portfela, przez banki centralne i inwestorów. Według danych Światowej Rady Złota, banki centralne w trzecim kwartale kupiły prawie 400t złota, ponad cztery razy więcej niż rok wcześniej.

Skąd zatem taki spadek cen? Rzecz, o której wielokrotnie pisałem na tym blogu, ma się w rozdźwięku pomiędzy rynkiem złota fizycznego a papierowego. W czasie kryzysu (a z takim mamy obecnie do czynienia w związku z wojną) inwestorzy tracący na rynkach, wyrzucają z portfeli złoto papierowe aby spłacić swoje "margin call". Tymczasem ci, którzy są zainteresowani długoterminowym przechowaniem wartości właśnie w tej sytuacji rzucają się na złoto fizyczne.

Oto dane wskazują, że popyt na złoto fizyczne w postaci monet i sztabek, wzrósł rok do roku o 36%. Największa dynamika panowała w Turcji i w Europie. Dlaczego? Bo te regiony najbardziej dotyka obecnie inflacja, która w Turcji sięgnęła już kilkudziesięciu procent.

Czy w kontekście naszego małego podwórka warto się zastanowić nad relokacją części portfela w złoto? Moim zdaniem czas na to był już dawno, ale czy nie jest jeszcze za późno? Nie chcę prognozować co się stanie ze złotówką w najbliższych latach, ale jeśli tendencje się utrzymają (inflacja, deficyt, etc) to być może kurs walutowy sprawi, że nawet w przypadku stagnacji na światowej cenie złota, ta wyrażana w PLN będzie rosła, a teraz właśnie jest ostatni moment na doładowanie?

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->