poniedziałek, 25 września 2023

NBP nadal inwestuje w złoto

 NBP trzyma część rezerw dewizowych w złocie. Regularnie też publikuje statystyki. Z ostatnich danych, obejmujących koniec sierpnia wynika, że Narodowy Bank Polski zwiększył rezerwy złota z 9,628 mln uncji do 10,108 mln uncji. Od początku roku rezerwy wzrosły o 2,75mln uncji. W maju NBP kupił 20ton złota, w czerwcu 13,7, w lipcu 22tony a w sierpniu około 15 ton.

Oznacza to, że rezerwy złota NBP przekroczyły 314,39 ton.

NBP zyskuje na wzroście cen kruszcu. Wystarczy, że złotówka osłabnie a automatycznie wycena złota w bilansie NBP wzrasta. Ten księgowy zysk na różnicach kursowych można potem wypłacić do budżetu państwa. Oto jak działa bankomat NBP1 komentarz :

Grzegorz pisze...

Żyjemy w trudnych czasach. Przyszłość nie jest nazbyt pewna. W tej sytuacji chyba dobrze, że NBP zwiększa rezerwy złota, bo mogą się bardzo przydać (oby takiej potrzeb nie było!).

Swoją drogą, po ostatniej obniżce stóp procentowych złotówka gwałtownie osłabła. Ostatnio jednak chyba trend się odwrócił i złotówka znowu zaczyna się umacniać. Zastanawiam się, czy te rezerwy nie są w jakiejś części wykorzystywane do wzmocnienia złotówki.

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->